Międzynarodowy konkurs „Moja pamięć, moja odpowiedzialność. W moim miejscu” ogłosiły wspólnie Muzeum Auschwitz i Instytut Auschwitz-Birkenau. „Ideą jest ukazać, że pamięć może służyć budowaniu odpowiedzialności” – powiedziała prezes Instytutu Maria Ossolińska.
Muzeum zakomunikowało w poniedziałek, że celem konkursu jest znalezienie najciekawszych projektów, które poprzez nawiązania do historii niemieckiego obozu Auschwitz, zwracają uwagę na kwestie współczesnej odpowiedzialności za świat, zwłaszcza w wymiarze lokalnym.
„Naszą ideą jest pokazanie, iż pamięć o Auschwitz może służyć budowaniu odpowiedzialności i uwrażliwianiu ludzi na niesprawiedliwość i ludzką krzywdę. Bardzo ważne jest dla nas promowanie i wzmacnianie postaw obywatelskich oraz wartości demokratycznych, które są jednym z narzędzi przeciwstawiania się nienawiści i obojętności” – powiedziała cytowana w komunikacie Maria Ossolińska.
Jej zdaniem, w świece narasta nietolerancja, antysemityzm, ksenofobia oraz postawy nienawiści. Konkurs ma zachęcić młodzież, społeczników, aktywistów, edukatorów, historyków i wszystkich otwartych na działania, do podjęcia działań przede wszystkim na poziomie lokalnym. „Czujemy się w obowiązku kształtować w ludziach, szczególnie w młodych pokoleniach, postawy świadome, wrażliwe społecznie, zaangażowane i odpowiedzialne” – powiedziała Ossolińska.
Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum poinformował, że zgłaszane prace powinny zawierać opis działań już zrealizowanych lub pomysł na projekt. Kryteriami oceny jurorów będą m.in. nawiązanie do tytułu konkursu, innowacyjność, możliwość jego realizacji, a także spójność i czytelność prezentacji.
„Dopuszczalne języki prac to angielski, niemiecki, francuski, hebrajski, hiszpański, rosyjski, polski i włoski. Objętość teksu nie może przekraczać 6000 znaków ze spacjami. Prace prosimy przysyłać drogą mailową na adres dosomething[at]auschwitz.org do 21 marca 2022 r.” – wskazał Sawicki.
Nagrodzone prace zostaną opublikowane na stronie internetowej muzeum. Zwycięzcy wezmą udział w warsztatach edukacyjnych organizowanych w Miejscu Pamięci, a także będą mieli możliwość zaprezentowania swojego projektu w postaci nagrania podczas konferencji organizowanej na początku lipca w związku z 75. rocznicą utworzenia muzeum.
Instytut Auschwitz-Birkenau powstał w 2019 r. Podejmuje współpracę międzynarodową i oferuje, w ścisłej współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau liczne projekty kulturalno-społeczno-edukacyjne. Celem Instytutu jest budowanie i poszerzanie sieci osób zaangażowanych w działania dyplomacji pamięci w Muzeum Auschwitz i docieranie do tych, którzy w Miejscu Pamięci nigdy nie byli.
Muzeum Auschwitz wspólnie z Instytutem buduje sieć honorowych ambasadorów i konsulów Miejsca Pamięci w różnych krajach. Powstawanie lokalnych Instytutów jest kolejnym krokiem, niezwykle ważnym dla tworzenia co raz to większej sieci współpracy.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ pat/