Popiersie Ruya Barbosy – brazylijskiego polityka i prawnika, który na początku XX wieku domagał się niepodległości Polski – stanęło w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie. Uroczyste odsłonięcie wykonanego z brązu pomnika odbyło się we wtorek z udziałem brazylijskich dyplomatów.
Popiersie powstało z inicjatywy ambasadora Brazylii Hadila Fontesa da Rocha Vianny oraz konsula honorowego tego kraju w Małopolsce i na Śląsku Grzegorza Hajdarowicza. Rzeźba ma upamiętniać Ruya Barbosę, ale i wyrażać szacunek wobec Brazylii okazującej Polsce wsparcie i przyjaźń.
Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego jednogłośnie przyjął uchwałę o umiejscowieniu rzeźby w Bibliotece Jagiellońskiej.
„Ruy Barbosa na początku XX wieku znacząco wspierał naród polski na arenie międzynarodowej w kwestii odzyskania niepodległości przez Polskę, m.in. podczas międzynarodowej konferencji pokojowej w Hadze” – powiedział rektor UJ prof. Jacek Popiel.
Jak zwrócił uwagę, moment odsłonięcia popiersia przypada w szczególnym czasie zagrożenia wojną. „Poniekąd myśląc o Ukrainie myślimy także o tym, co robił ten wielki Brazylijczyk w czasach, kiedy Polska walczyła o niepodległość” – mówił rektor. Zwrócił także uwagę, że Biblioteka Jagiellońska była „drugim domem” byłego rektora Franciszka Ziejki, który zajmował się brazylijską literatą. W BJ są również cenne zbiory dotyczące Brazylii.
„Chciałbym, w imieniu narodu i rządu brazylijskiego, wyrazić ogromną wdzięczność za możliwość uhonorowania tutaj Ruya Barbosę. Ruy Barbosa kochał Polskę, ponieważ przede wszystkim kochał wolność. W ciągu 522 lat historii Brazylii niewielu Brazylijczyków walczyło tak zacięcie jak Barbosa o wolność, cywilizację, sprawiedliwość, prawo, godność ludzką i republikę. Sytuacja znajdującego się pod zaborami narodu polskiego, któremu odmówiono prawa do samostanowienia, była dla niego bodźcem do działania” – powiedział ambasador Federacyjnej Republiki Brazylii w Polsce Hadil Fontes da Rocha Vianna.
Przywołał także wspomnienia Kazimierza Warchałowskiego, publicysty, działacza polonijnego. Zgodnie z relacjami Polaka, w domowej bibliotece Barbosy w Rio de Janeiro było mnóstwo książek związanych z Polską, w tym wszystkie dzieła Sienkiewicza, Mickiewicza, Kraszewskiego i Orzeszkowej.
„Jestem przekonany, że w Polsce i całej Europie nie ma lepszego miejsca na popiersie niż Biblioteka Uniwersytetu Jagiellońskiego, prestiżowej uczelni, którą łączy z Ruyem Barbosą idea krzewienia godności ludzkiej, miłości do wiedzy i rozwoju cywilizacji” – dodał ambasador.
Ruy Barbosa urodził się 1849 w Salvadorze, zmarł w 1923 w Petropolis. Polityk, prawnik, profesor jest patronem warszawskiego 50. liceum ogólnokształcącego z oddziałami integracyjnymi, które w ofercie nauczania ma język portugalski.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ aszw/