Retrospektywną ekspozycję prac grupy Twożywo można od soboty oglądać w Galerii Bielskiej BWA. „Prace, zarówno 20 lat temu, jaki i dziś, zadają te same pytania: o wierność naszych idei i sztywność naszych kręgosłupów” – uważa kurator wystawy Karolina Vysata.
Na wystawie prezentowane są m.in. streetartowe naklejki i szablony projektowane przez Mariusza Libela i Krzysztofa Sidorka wspólnie z Robertem Czajką i Anną Pochmarą w grupie Pinokio, odwzorowania murali, których oryginały znajdują się lub znajdowały m.in. w Warszawie, Płocku i Krakowie, oryginalne sitodruki i szablonodruki, animacje, książki, a także... litery. „Litery do składania, czytania, oglądania, przekazywania z ust do ust, wymieniania się” – wskazała galeria.
Prezentacja w Galerii Bielskiej BWA jest drugą odsłoną ekspozycji „prze\T/rwanie”, która na przełomie 2021 i 2022 r. pokazana została we wrocławskiej 66P - Subiektywnej Instytucji Kultury.
Kurator wystawy Karolina Vysata podkreśliła, że w swojej twórczości "Twożywo wskazuje na sprawy niewygodne, uwierające nas zarówno 20 lat temu, jak i dzisiaj”. „Zadaje pytania w formie zdań twierdzących lub orzekających, stale wymienia się przetworzonymi cytatami, przepowiedniami, morałami, a nawet porzekadłami: +Stagnacja+, +Tworzenie jest miłością+, +Antychryst będzie artyst+, +Emanacje słabości+, +Czystość jest?+, +Baw się i pracuj+, +Vive la revolution+. Prace Twożywa ciągle zadają te same pytania: o wierność naszych idei i sztywność naszych kręgosłupów” – wskazała.
Grupa Twożywo powstała w 1994 r., działając początkowo pod nazwą Pinokio. W ostatnim składzie - Mariusz Libel i Krzysztof Sidorek - istniała od 1998 do 2011 r. Metody i media, jakimi się posługiwała, skierowane były do przechodniów, internautów – osób przypadkowych, przemieszczających się materialnie lub wirtualnie po systemach komunikacyjnych i informacyjnych. Tworzyli murale, bilbordy, plakaty, naklejki, projekty netartowe, animacje, felietony i ilustracje w prasie. W 2006 r. grupa została laureatem nagrody Paszport „Polityki” w kategorii sztuki wizualne. Jej działania wielokrotnie były prezentowane na wystawach.
Po dziesięciu latach od dezaktywacji grupy, Mariusz Libel i Krzysztof Sidorek wspólnie ułożyli w przestrzeni wrocławskiej 66P. Subiektywnej Instytucji Kultury wybór swych prac, tworząc wystawę zatytułowaną „prze\T/rwanie” (20.11.2021–29.01.2022).
Jak podkreśliła Karolina Vysata, Twożywo uznawane jest za „jedno z najciekawszych zjawisk polskiej sztuki czasów transformacji i rozwijającego się kapitalizmu”.
Ekspozycję można zobaczyć do 3 kwietnia.
Galeria Bielska BWA powstała w 1960 r. z inicjatywy lokalnego środowiska artystycznego. Od 1994 r. należy do samorządu Bielska-Białej. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ ok/