Tablicę upamiętniającą członków antykomunistycznej organizacji młodzieżowej Ruch Wyzwoleńczy Młodzieży Słowiańskiej odsłonięto w piątek na budynku Zespołu Szkół Jezuitów im. św. Stanisława Kostki w Gdyni.
Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej uczniów I Gimnazjum Ojców Jezuitów, którzy w latach 1949-50 działali w młodzieżowej organizacji antykomunistycznej Ruch Wyzwoleńczy Młodzieży Słowiańskiej odbyła się w piątek przed budynkiem Zespołu Szkół Jezuitów im. Stanisława Kostki w Gdyni. Jak informuje tablica, dowódca organizacji Paweł Tężyk poniósł śmierć w trakcie przesłuchania przez komunistów, a pozostali członkowie zostali skazani na kary więzienia.
Prezes IPN: Ten sam sowiecki komunizm, który sprawił tyle szkód w Polsce i na świecie w XX wieku, wciąż morduje, bo żołnierze przebrani w mundury Federacji Rosyjskiej mają w głowie Lenina oraz Stalina i mordują dzisiaj niewinnych Ukraińców.
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki powiedział, że oprócz nazizmu, który upadł w 1945 r., drugi system totalitarny, to sowiecki komunizm.
"Budowany na tej samej podstawie. Na podstawie zaprzeczeniu istnienia Boga. Komuniści chcieli, aby Panem Bogiem był Marks, a Jezusem Chrystusem - Lenin, to nawet dzisiaj brzmi, jak bluźnierstwo. System totalitarny - sowiecki komunizm, współwywołał drugą wojnę światową. W 1945 r. zniewolił po raz kolejny wszystkie kraje Europy środkowo-wschodniej, co najważniejsze ten sam sowiecki komunizm, który sprawił tyle szkód w Polsce i na świecie w XX wieku, wciąż morduje, bo żołnierze przebrani w mundury Federacji Rosyjskiej mają w głowie Lenina oraz Stalina i mordują dzisiaj niewinnych Ukraińców" - mówił Nawrocki.
Tablicę upamiętniającej członków antykomunistycznej organizacji młodzieżowej Ruch Wyzwoleńczy Młodzieży Słowiańskiej wspólnie odsłonili prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki, dyrektor Zespołu Szkół Jezuitów im. św. Stanisława Kostki w Gdyni o. Artur Wyzina oraz wicewojewoda pomorski Aleksander Jankowski. Na uroczystości gościł też aresztowany w 1953 r. 86-letni dziś jezuita Bronisław Sroka, który został skazany na pięć lat więzienia - przymusowej pracy w kopalni Kościuszko-Nowa w Jaworznie - gdy miał 16 lat.
Konspiracyjna struktura powstała w grudniu 1949 r. RWMS miał szerzyć idee wolności i niepodległości na wszystkie kraje słowiańskie zniewolone przez Sowietów. Celem organizacji było nawiązanie kontaktów z młodzieżą z innych krajów słowiańskich i tym samym zapoczątkowanie działań mających doprowadzić do zrzucenia jarzma zależności od Związku Sowieckiego.
Konspiracyjna struktura powstała w grudniu 1949 r. RWMS miał szerzyć idee wolności i niepodległości na wszystkie kraje słowiańskie zniewolone przez Sowietów. Celem organizacji było nawiązanie kontaktów z młodzieżą z innych krajów słowiańskich i tym samym zapoczątkowanie działań mających doprowadzić do zrzucenia jarzma zależności od Związku Sowieckiego. (PAP)
Autor: Krzysztof Wójcik
kszy/ pat/