Instytut Polonika wraz z ukraińskimi partnerami stara się zabezpieczyć cenne zabytki na terenie zachodniej Ukrainy, szczególnie we Lwowie – mieście wpisanym na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO - poinformował PAP instytut.
"W związku z inwazją Rosji na Ukrainę i prowadzonymi działaniami wojennymi w niebezpieczeństwie są nie tylko ludzie, ale i zabytki. Instytut Polonika wraz z ukraińskimi partnerami stara się zabezpieczyć cenne obiekty, które znajdują się na terenie zachodniej Ukrainy ze szczególnym naciskiem na Lwów – miasto wpisane na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO" - napisano w komunikacie prasowym przesłanym PAP we wtorek.
Jak zaznaczono, w tym celu Instytut, w porozumieniu z partnerami ukraińskimi, właścicielami i gospodarzami obiektów i we współpracy m.in. z dyrektorem Zarządu Ochrony Środowiska Historycznego Lwowskiej Rady Miejskiej Lilią Onyszczenko podejmuje działania związane z "jak najskuteczniejszym zabezpieczaniem obiektów wspólnego dziedzictwa kulturowego".
"Jeśliby udało się zminimalizować w jakikolwiek sposób straty to oczywiście podejmiemy się tego wyzwania. Staramy się trzymać rękę na pulsie nie tylko w przypadku Lwowa, ale również innych miejsc takich jak Kamieniec Podolski, Drohobycz czy Berdyczów. Wiemy, że sytuacja jest dynamiczna, nieprzewidywalna i bardzo niebezpieczna, ale wierzymy, że nasze wspólne działania przyczynią się do zachowania dziedzictwa kulturowego, którego utrata byłaby niewyobrażalną stratą nie tylko dla Ukrainy" - mówi dyrektor Instytutu Polonika Dorota Janiszewska-Jakubiak.
Wszelkie pytania i propozycje form pomocy można przesyłać na adres e-mail ukraina_pomagamzabytkom@polonika.pl lub pod telefonem +48 799 183 933.
Instytut przypomina również, że cały czas jest aktywna zbiórka https://zrzutka.pl/ukraina-pomagamy-zbiorka-medyczna zorganizowana przez konserwatorów zabytków, rzeźbiarzy, artystów, rzemieślników i ludzi instytucji kultury, którzy "przez lata badali, chronili i restaurowali zabytki wspólnego dziedzictwa Ukrainy i Polski". (PAP)
akn/ aszw/