16 października 2022 r. XXII Dzień Papieski obchodzony będzie w Polsce i w środowiskach polonijnych na całym świecie pod hasłem „Blask Prawdy”. Jego organizatorem jest Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia.
W czasie czwartkowej konferencji prasowej w Domu Arcybiskupów Warszawskich ogłoszono hasło XXII Dnia Papieskiego, organizowanego w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.
"W tym roku hasłem Dnia Papieskiego będą słowa "Blask Prawdy". Jest to tytuł jednej z ważniejszych encyklik papieża Jana Pawła II "Veritatis splendor", ogłoszonej 6 sierpnia 1993 r." – powiedział przewodniczący Rady Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia kard. Kazimierz Nycz.
Zaznaczył, że "prawda, do której wszyscy dążymy i odkrywamy, nie jest własnością człowieka".
"Człowiek nie tworzy prawdy, ale ją odkrywa. W związku z tym trzeba umieć stanąć w blasku tej prawdy, która jest poza nami i ponad nami, i według niej kształtować dziedziny ludzkiego życia, ale także swoje osobiste wybory" – wskazał kard. Nycz. Dodał, że w tym roku XXII Dzień Papieski odbędzie się 16 października – dokładnie w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża.
Nawiązując do wojny na Ukrainie, kard. Nycz zwrócił uwagę na aktualność papieskiego nauczania na temat pokoju między narodami.
"Kiedy rozpoczynała się wojna w Iraku, Jan Paweł II był jedyną osobą na świecie, która przestrzegała przed tym konfliktem. Mówił: +Wojna niczego nie rozwiązuje. Niesie tylko zniszczenie, ból, śmierć+. Pewnie gdyby dziś żył między nami, powiedziałby dokładnie to samo" – ocenił metropolita warszawski.
Kard. Nycz przypomniał, że swoim nauczaniu papież Jana Paweł II mówił o dwóch płucach Europy – wschodnim i zachodnim.
"Płuco wschodnie Europy w poważnym stopniu dziś choruje. Trzeba się zatem zapytać: Czy wojna na Ukrainie, ta agresja Rosji na naród ukraiński nie znajduje jakiegoś oświetlenia w tym, co na temat kompletności Europy w swoim nauczaniu mówił papież" – zachęcił do refleksji hierarcha.
Przyznał, że stolica zaskoczyła go swoją otwartością na uchodźców z Ukrainy. "Liczba ludzi, którzy już zostali przyjęci i przez najbliższe tygodnie zapewne jeszcze będą, to jest duże wyzwanie" – ocenił kard. Nycz.
Zwrócił uwagę, że nie tylko miasto wyszło naprzeciw napływowi uchodźców, ale także otworzyła dla nich swoje domy archidiecezja warszawska, Caritas Polska, ale także wiele parafii i wiernych, którzy przyjmują ich w swoich domach. Podkreślił, że trzeba będzie rozlokować także tych, którzy trafiają do Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie, na dworzec czy na stadion Legii, aby "znaleźli się w godnych warunkach, gdzie będą mogli podjąć wychowanie i nauczanie swoich dzieci, leczenie, pracę".
Kard. Nycz wyraził także wdzięczność wiernym za hojność w czasie zbiórki przeprowadzonej przez Caritas na rzecz uchodźców z Ukrainy.
"Modlę się i proszę, żebyśmy w zapale nie ustali – nie tylko w tym pierwszym pospolitym ruszeniu, które jest piękne, ale żebyśmy potrafili mierzyć siły na zamiary i zapewnić dorosłym Ukraińcom pracę, a studentom studia" – powiedział kard. Nycz.
Jednym z najistotniejszych elementów programu stypendialnego Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia" są wakacyjne obozy integracyjno-formacyjne.
W tym roku zaplanowano 15 spotkań. Dla stypendystów uczniów przygotowano 13 czterodniowych międzydiecezjalnych rekolekcji wakacyjnych. Będą się one odbywały od 11 lipca do 26 sierpnia. Spotkanie stypendystów studentów zaplanowano na 1-4 lipca w Częstochowie, na Jasnej Górze. Tegoroczni maturzyści należący do programu stypendialnego Fundacji spędzą 9 dni w bieszczadzkich Myczkowcach nad Soliną.
Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia została powołana w 2000 r. jako pokłosie pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1999 r. Jej działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II dzięki promowaniu nauczania papieża Polaka i wspieraniu przedsięwzięć społecznych, głównie w edukacji i kulturze.
Najważniejszym przedsięwzięciem fundacji jest Dzień Papieski organizowany od 2001 r. w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża 16 października 1978 r. Organizatorzy podkreślają cztery wymiary święta: intelektualny, duchowy, charytatywny i artystyczny.
Tego dnia, oprócz ogólnopolskiej kwesty na ulicach i parafiach na fundusz stypendialny dla niezamożnej, uzdolnionej młodzieży, w całym kraju odbywają się dyskusje poświęcone Janowi Pawłowi II i jego nauczaniu, prowadzone są modlitwy w łączności z papieżem i koncerty mu poświęcone. Fundacją kierują rada i zarząd. Na czele rady stoi kard. Kazimierz Nycz. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/