Przegląd filmowy "Echa Wołynia" przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej będzie można obejrzeć w Kinie Kinematograf w Łodzi. Został on zorganizowany w związku 70. rocznicą zbrodni dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach na Wołyniu.
Jak poinformowała PAP Marzena Kumosińska z łódzkiego oddziału IPN przegląd będzie okazją do przybliżenia czterech filmów dokumentalnych opowiadających o dramatycznych losach Polaków na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej. Pokazane zostaną: "Skrawek piekła na Podolu" w reż. Jolanty Kessler-Chojeckiej, "Zapomniane zbrodnie na Wołyniu" i "Było sobie miasteczko..." w reż. Tadeusza Arciucha oraz "Wołyń w pożodze" w reż. Adama Sikorskiego.
Kumosińska zwróciła uwagę, że choć przegląd ma charakter otwarty, to z uwagi na wstrząsające relacje świadków oraz drastyczne materiały archiwalne jest on skierowany jest do widzów, którzy ukończyli 14 rok życia.
Pokazane zostaną: "Skrawek piekła na Podolu" w reż. Jolanty Kessler-Chojeckiej, "Zapomniane zbrodnie na Wołyniu" i "Było sobie miasteczko..." w reż. Tadeusza Arciucha oraz "Wołyń w pożodze" w reż. Adama Sikorskiego.
Film "Skrawek piekła na Podolu" opowiada o zagładzie wsi Huta Pieniacka leżącej w okresie międzywojennym między Brodami a Złoczowem. Pod koniec lutego 1944 roku żołnierze Dywizji SS Galizien oraz nacjonaliści ukraińscy zamordowali około tysiąca jej mieszkańców i okolicznych wsi.
Obraz "Zapomniane zbrodnie na Wołyniu" przybliża tragiczne wydarzenia, które rozegrały się na Wołyniu w latach 1943-1945. W filmie wykorzystano m.in. archiwalne zdjęcia z ekshumacji przeprowadzonej w 1992 roku, w czasie której odnaleziono szkielety ponad 200 osób z nieistniejącej osady Wola Ostrowiecka.
Z kolei dokument "Było sobie miasteczko..." poświęcony jest zagładzie Kisielina na Wołyniu. W lipcu i sierpniu 1943 roku Ukraińcy zamordowali ponad 600 mieszkańców tej parafii. Ostatni z pokazanych filmów "Wołyń w pożodze" próbuje odpowiedzieć na pytanie o przyczynę tragicznych losów ludności polskiej na tym terenie.
Pokazy filmów odbędą się w Łodzi w czwartek 11 lipca 2013 r. w Kinie Kinematograf w godz. 11.00-13.00 oraz 17.00-19.00. Jak informuje Kumosińska liczba miejsc jest ograniczona, dlatego grupy zorganizowane prosi się o wcześniejsze potwierdzenie obecności pod nr. tel. 42 616-27-00 lub mailowo: obep.lodz@ipn.gov.pl
W lipcu br. mija 70. rocznica apogeum zbrodni wołyńskiej, w wyniku której na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943-44 zginęło ok. 100 tys. Polaków, zamordowanych przez oddziały Ukraińskiej Armii Powstańczej i miejscową ludność ukraińską. Kulminacja zbrodni nastąpiła 11 lipca 1943 r., gdy oddziały UPA zaatakowały ok. 100 polskich miejscowości. (PAP)
jaw/ abe/