Przesłanie o pokoju i solidarności międzyludzkiej, wypływające z nauczania św. Jana Pawła II, jest szczególnie aktualne w dzisiejszym świecie – podkreślił rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Mirosław Kalinowski w 102. rocznicę urodzin patrona uczelni.
Rektor KUL ocenił, że postać św. Jana Pawła II, jego styl życia i nauczanie, nadal inspirują miliony ludzi na całym świecie.
"Obserwując media i media społecznościowe, w różnych państwach świata, możemy dostrzec, że fenomen papieża z Polski nadal trwa, mimo że od jego śmierci minęło już 17 lat. Świadczą o tym między innymi publikowane liczne cytaty z jego homilii i wypowiedzi, nagrania czy zdjęcia" – powiedział.
Ks. prof. Kalinowski zaznaczył, że w ostatnich miesiącach, szczególnie aktualne stało się przesłanie św. Jana Pawła II wzywające do pokoju na świecie.
"Jako człowiek, który przeżył okrucieństwo i brutalność drugiej wojny światowej, doskonale zdawał sobie sprawę z tego, jak ważne jest niedopuszczenie do powtórzenia tamtych wydarzeń. Przez cały swój pontyfikat wzywał do solidarności międzyludzkiej i budowania cywilizacji miłości, niezależnie od wyznania i pochodzenia. Jego wołanie +nigdy więcej wojny+ musimy powtarzać każdego dnia" – dodał.
Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II przypomniał, że kard. Karol Wojtyła, do momentu wyboru na papieża, był profesorem i wykładowcą tej uczelni.
"9 czerwca będziemy świętowali 35. rocznicę wizyty Ojca Świętego na KUL. Jako jego uniwersytet czujemy się szczególnie zobowiązani do szerzenia jego nauczania, świadectwa życia i przesłania, nie tylko wśród naszych studentów, ale także w Polsce i na całym świecie. Będziemy to nadal czynić używają współczesnych technik komunikacji. +Uniwersytecie! Służ Prawdzie! Jeżeli służysz Prawdzie – służysz Wolności+, to wezwanie św. Jana Pawła II wygłoszone na dziedzińcu naszej uczelni, jest dziś naszą misją" – podkreślił.
Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski i pierwszym po 455 latach następcą św. Piotra niebędącym Włochem oraz najmłodszym papieżem od 1864 r. Jego pontyfikat trwał ponad 26 lat i był drugim co do długości w dziejach Kościoła.
Napisał 14 encyklik, w których w nowy sposób ukazywał wiarę Kościoła i jego ludzkie nauczanie, 14 adhortacji apostolskich, 11 konstytucji apostolskich, 45 listów apostolskich i 31 motu proprio.
W czasie 26 lat pontyfikatu zwołał 9 konsystorzy, mianował ok. 240 kardynałów, w tym 5 Polaków, i 2,5 tys. biskupów. Wyświęcił ponad 2 tys. księży. Beatyfikował 1338 osób, a 482 kanonizował.
Zmarł 2 kwietnia 2005 r. Beatyfikowany został 1 maja 2011 r. przez papieża Benedykta XVI. Od tego momentu jego kult stał się dozwolony w Rzymie i w Polsce. W 2013 r. papież Franciszek uznał cud uzdrowienia Kostarykanki Floribeth Mora Diaz za wstawiennictwem Jana Pawła II. Kanonizacja odbyła się 27 maja 2014 r. w Rzymie.(PAP)
dsr/ joz/