Ojciec Tannous Nehme, opat maronitów w Libanie, przekazał rektorowi Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Mirosławowi Kalinowskiemu relikwie libańskiego mnicha i pustelnika św. Charbela - poinformowało w piątek PAP biuro prasowe uczelni.
Rektor KUL przebywa z wizytą w Libanie, gdzie spotkał się m.in. z wikariuszem apostolskim Bejrutu bp. Cesarem Essayan, z którym rozmawiał o katolickich instytucjach edukacyjnych oraz organizacjach charytatywnych w Libanie - czytamy w komunikacie przekazanym w piątek PAP.
Ks. prof. Kalinowski odwiedził także Holy Spirit University of Kaslik i tamtejszą School of Medicine and Medical Sciences, gdzie prowadził rozmowy dotyczące wymiany studentów w ramach programu Erasmus oraz powstającego na KUL kierunku lekarskiego.
Spotkał się również z opatem maronitów ojcem Tannousem Nehme, który przekazał mu relikwie św. Charbela. "Nasz uniwersytet zyska kolejnego wielkiego świętego, za którego wstawiennictwem będzie mogła modlić się nie tylko społeczność akademicka, ale także mieszkańcy Lublina i nasi goście" – powiedział cytowany w komunikacie ks. prof. Kalinowski.
Poinformował, że uroczyste wprowadzenie relikwii będzie miało miejsce w październiku, w okolicy 45. rocznicy kanonizacji św. Charbela. "Planujemy obecność m.in. przedstawicieli społeczności libańskiej" - dodał.
św. Charbel, a właściwie Jusuf Antun Machluf urodził się 8 maja 1828 roku w Bekaa Kafra (około 140 km na północ od Bejrutu) w ubogiej rodzinie chrześcijańskiej. W wieku 23 lat wstąpił do maronickiego klasztoru św. Marona w Annai, przyjmując imię Charbel na pamiątkę antiocheńskiego męczennika ze 107 roku.
Po odbyciu studiów teologicznych w klasztorze w Kfifan został wyświęcony 23 lipca 1859 roku na kapłana, po czym wrócił do swego klasztoru, w którym przebywał do 1875 r. Następnie przeniósł się do znajdującej się w pobliżu klasztoru pustelni pw. świętych Piotra i Pawła. Żyjąc w odosobnieniu prowadził niezwykle ascetyczny tryb życia, poszcząc i umartwiając się, większość czasu spędzając na modlitwie i praktykach religijnych. Spędził tam ostatnie 23 lata swego życia.
Obecnie św. Charbel uważany jest za jednego z największych cudotwórców pośród świętych Kościoła. Zarejestrowano już kilkadziesiąt tysięcy uzdrowień za jego wstawiennictwem. Co roku do jego grobu, znajdującego się w klasztorze w miejscowości Annaja, przybywa ponad 4 mln pielgrzymów.(PAP)
Autor: Iwona Żurek
iżu/ mhr/