Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie otwarto wystawę - „Zwycięzca. Prymas dla Kościoła i Ojczyzny” przygotowaną przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego. Ukazuje ona rolę Prymasa Tysiąclecia w życiu Kościoła i państwa.
Wystawa swoją premierę miała w przeddzień beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Obecnie ekspozycję można obejrzeć na kampusie UKSW do końca czerwca.
Celem wystawy jest przybliżenie postaci kard. Wyszyńskiego w różnych aspektach jego działalności.
Zarysowano w niej dwa główne pola działalności kardynała Wyszyńskiego: jego posługę w Kościele oraz służbę Ojczyźnie. "Prymas niejednokrotnie łączył aktywność w tych dwóch płaszczyznach, a obie te rzeczywistości wzajemnie się przenikały. Z treści wystawy można dowiedzieć się nie tylko o Prymasie duszpasterzu, o jego roli w procesie przemian związanych z Soborem Watykańskim II, ale również o Prymasie-Patriocie, walczącym o prawa człowieka i jego wolność" - wskazali autorzy wystawy.
Przekazali, że prezentuje ona również informacje na temat samej osoby prymasa, jego pobożności czy relacji z metropolitą krakowskim, kard. Karolem Wojtyłą, późniejszym papieżem Janem Pawłem II. Jak zaznaczyli - "porządkuje ona informacje na temat jego życia i wskazuje na rolę, jaką odegrał w życiu Kościoła katolickiego, a także w przestrzeni społecznej i politycznej PRL".
Zwiedzający wystawę będą mogli także zapoznać się z materiałami filmowymi ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej, nagranymi przez Urząd Bezpieczeństwa w latach 60. XX wieku. Dokumentacja ta została sporządzona w czasie uroczystości milenijnych oraz w czasie obserwacji warszawskich pielgrzymek na Jasną Górę. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ ktl/