Apelem pamięci, salwą honorową i złożeniem kwiatów przez przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz organizacji kombatanckich przed pomnikiem w Kwaterze Żołnierzy Września 1939 r. na Wojskowych Powązkach stolica uczciła w piątek Dzień Weterana.
Dzień Weterana jest obchodzony od 1997 r. Został ustanowiony przez Sejm jako święto obrońców ojczyzny, upamiętniające poległych w obronie niepodległości na polach bitewnych.
"II wojna światowa rozpoczęła się napaścią, która była wynikiem paktu Ribbentrop-Mołotow. Często zapomina się, że był to skoordynowany między Moskwą a Berlinem atak, który miał na celu zawładnięcie Europą, a Polska była najtrudniejszym do pokonania elementem w tej rozgrywce" - powiedział podczas uroczystości kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan S. Ciechanowski.
Dzień Weterana jest obchodzony od 1997 r. Został ustanowiony przez Sejm jako święto obrońców ojczyzny, upamiętniające poległych w obronie niepodległości na polach bitewnych.
Podkreślił, że we wrześniu 1939 r. żołnierz polski stanął do walki, bo taki był rozkaz, a ojczyzna była w niebezpieczeństwie. "Polska stanęła do walki i przez wiele lat mówiono o tzw. klęsce wrześniowej. Warto jednak przypomnieć, że ta obrona trwała do początków października, a Rzeczpospolita została zaatakowana z dwóch stron. Jednak pokazała, że to była dopiero pierwsza kampania, a wysiłek zbrojny trwa dalej. II wojna rozpoczęła się w Polsce i to nie był przypadek, bo to tu krzyżowały się najważniejsze interesy i dowództwo niemieckie zdawało sobie sprawę, że tu może napotkać na opór" - zaakcentował Ciechanowski.
Jak zaznaczył, kluczowym elementem walk była postawa polskiego żołnierza, który pokazał, że walczy w ramach armii prezentującej wysokie morale, dobrze wyszkolonej, stanowiącej zbroje ramię społeczeństwa. "To byli żołnierze w większości przypadków wychowani w II Rzeczpospolitej, gdzie było jasne, co oznacza polska suwerenność i gdzie wiadomo było, że należy o nią walczyć. Żołnierz polski w wielu bitwach pokazał, co to znaczy chwała oręża polskiego. I to przeszło do historii" - mówił kierownik Urzędu.
"Ten wielki wysiłek to był początek dalekiej drogi, walki, która zakończyła się wraz z odzyskaniem niepodległości. Dzisiaj tutaj przy grobach żołnierzy, którzy polegli w 1939 r. w obronie polskiej suwerenności, wspominamy tych naszych bohaterów i dziękujemy tu obecnym weteranom walk o niepodległość" - dodał Ciechanowski.
Podczas uroczystości odczytano apel pamięci oraz zabrzmiała trzykrotna salwa honorowa. Później przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz organizacji kombatanckich złożyli wieńce i kwiaty przed pomnikiem w Kwaterze Żołnierzy Września 1939 r., przed którym wartę honorową zaciągnęli żołnierze. W uroczystości wzięli także udział harcerze oraz mieszkańcy Warszawy. (PAP)
akn/ ls/