Muzyka tatarska, którą nowocześnie zaaranżowali i zagrali na płycie „Yazcite” Hanna Turonek i Paweł Betley, zabrzmi w niedzielny wieczór w Arboretum w Rogowie. Będzie to jedyny plenerowy koncert zorganizowany w ramach 23. Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”.
"Kolory Polski" to cykl letnich, weekendowych, różnorodnych gatunkowo koncertów, które od lat organizuje Filharmonia Łódzka. Każdy z nich odbywa się w atrakcyjnych turystycznie miejscowościach Łódzkiego, a uczestnicy są zachęcani do łączenia wrażeń artystycznych ze zwiedzaniem. W 23. edycji Festiwalu jedyny plenerowy koncert odbędzie się w Arboretum w Rogowie.
Arboretum istnieje od 1925 roku i od początku podlega Wydziałowi Leśnemu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Jest parkiem leśnym, w którym znajduje się jedna z najbogatszych i najciekawszych kolekcji drzew i krzewów klimatu umiarkowanego w Polsce. Zwiedzający szczególnie cenią sobie leśne powierzchnie doświadczalne z obcymi gatunkami drzew leśnych i alpinarium.
W niedzielę spacer w rogowskim arboretum można połączyć z wysłuchaniem koncertu muzyki tatarskiej, który rozpocznie się o godz. 19.
Jak wyjaśnia w zapowiedzi imprezy Karolina Albińska z Filharmonii Łódzkiej, muzyka Tatarów stanowi połączenie elementów tureckich, mongolskich i ugrofińskich, zwłaszcza węgierskich. Obecne w niej skale pentatoniczne świadczą zaś o pokrewieństwie z muzyką krajów tak odległych, jak Chiny czy Wietnam. Tematy zaczerpnięte ze starej pieśni tatarskiej zainspirowały Hannę Turonek i Pawła Betleya, a ich współpraca zaowocowała albumem studyjnym "Yazcite" ("Pieśń o wiośnie").
Hanna Turonek jest flecistką, solistką orkiestry Sinfonia Varsovia, wykonuje zarówno muzykę poważną, jak i lżejsze gatunki – nagrywała dla Michała Bajora, Anny Marii Jopek czy Natalii Kukulskiej. Koncertuje też w składach kameralnych. Paweł Betley to multiinstrumentalista, kompozytor, aranżer, realizator dźwięku. Współtworzył firmę Ztudio, zajmującą się oprawą dźwiękową reklam, udźwiękawianiem filmów i komponowaniem muzyki do projektów komercyjnych.
Podczas niedzielnego koncertu zaprezentowane zostaną melodie pochodzące z okolic Kazania i Ufy, ale także utwory własne artystów inspirowane melodyką tatarską.
"Muzycy wyjaśniają, że nie należy wskazywać, do jakiego gatunku należą prezentowane utwory, gdyż panuje opinia, że w muzyce tatarskiej jest tyle stylów, ilu Tatarów rozsianych po świecie. Materiał muzyczny został zaaranżowany w nowoczesny sposób z zastosowaniem tradycyjnych instrumentów, wykorzystywanych nie tylko w muzyce tatarskiej, takich jak suka biłgorajska, kubyz (odmiana drumli), fidel płocka, lutnia arabska oud, lutnia perska tar, flety bambusowe z japońskiej wyspy Okinawa, zurna (instrument dęty) i inne. Muzycy wykorzystują też instrumenty wynalezione ad hoc przez Pawła Betleya, takie jak szklanka, butelka po coli, pokrywa z dykty na stół czy pęk kluczy" - podkreśliła Albińska.
Oprócz Hanny Turonek, która zagra na fletach, bambusach, hulusi i innych instrumentach aerofonicznych, a także zaśpiewa oraz Pawła Betleya – grającego również na fletach, gwizdku azjatyckim i bębnie, w Arboretum wystąpią: Karolina Matuszkiewicz – skrzypce, fidele, śpiew; Marta Maślanka – cymbały; Iwona Rapacz – wiolonczela; Robert Siwak – bęben obręczowy, instrumenty perkusyjne.
"Kolory Polski" będą wędrować po regionie łódzkim do 27 sierpnia. Ostatnie wydarzenie wakacyjnego cyklu będzie koncertem specjalnym zatytułowanym "Pożegnanie z latem" – odbędzie się w siedzibie Filharmonii z udziałem Orkiestry Symfonicznej FŁ.(PAP)
Autorka; Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ mok/