Z okazji przypadającej w tym roku 200. rocznicy urodzin św. abpa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, metropolity warszawskiego, kard. Kazimierz Nycz będzie 17 września przewodniczył mszy św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.
Kościół katolicki 17 września wspomina św. abp Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, metropolitę warszawskiego.
W tym roku 1 listopada minie 200. rocznica urodzin św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, arcybiskupa warszawskiego i założyciela Zgromadzenia Sióstr Rodziny Maryi. Za bezkompromisową postawę wobec działań represyjnych ze strony rządu zaborczego po wybuchu powstania styczniowego hierarcha zapłacił 20-letnim wypędzeniem do Jarosławia nad Wołgą i niemożliwością sprawowania urzędu arcybiskupa warszawskiego oraz zakazem powrotu do stolicy biskupiej. Zmarł jako wygnaniec 17 września 1895 r. w pałacu bpa Jana Puzyny w Krakowie.
Dzień śmierci błogosławionych i świętych jest przeważnie w Kościele także dniem ich liturgicznego wspomnienia, w związku z tym Kościół 17 września wspomina postać abp Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Z tej okazji, w sobotę 17 września w stołecznej archikatedrze św. Jana Chrzciciela kard. Kazimierza Nycz o godz. 19.00 odprawi uroczystą eucharystię.
W każdą środę o godz. 19.00 w archikatedrze warszawskiej odprawiana jest msza św. z nowenną do św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.
Po objęciu urzędu arcybiskupa warszawy w 1862 r. abp Zygmunt Feliński w pierwszej kolejności otworzył zamknięte kościoły. Zajął się także pracą duszpasterską, wewnętrznym odrodzeniem duchowieństwa poprzez m.in. formację alumnów czy reformą konsystorza, czyli grona doradców biskupich. Wizytując archidiecezję nawiedzał przytułki, szpitale, klasztory, odwiedził schronisko prowadzone przez Żydów na warszawskiej Woli.
W listach pasterskich i okólnikach pouczał m.in. o potrzebie jedności ze Stolicą Apostolską, polecał zakładanie bractw wstrzemięźliwości oraz odprawianie majowych nabożeństw maryjnych. Prowadził jednocześnie ożywioną korespondencję ze Stolicą Apostolską w celu obrony Kościoła i polskiego narodu.
Dzięki jego staraniom wielu zesłanych na Syberię kapłanów zostało ułaskawionych.
Abp Feliński sprowadził także do Warszawy Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, którym powierzył opiekę nad tzw. magdalenkami, czyli kobietami upadłymi oraz założone przez siebie w Petersburgu Siostry Rodziny Maryi, aby zajęły się wychowaniem najuboższych dziewcząt.
W 1862 r. w swoich zapisach osobistych abp Feliński napisał: "Polakiem jestem i Polakiem pragnę umrzeć, ponieważ to mi nakazują prawa boskie i ludzkie. Uważam nasz język, nasze obyczaje narodowe, naszą historię za drogocenną spuściznę naszych przodków, którą z nabożeństwem powinniśmy przechowywać dla potomności, wzbogaciwszy majątek narodowy naszą własną pracą. Razem z wami szczycę się naszymi starymi polskimi cnotami, szlachetnością synów Polski, ich poświęceniem, odwagą i miłością Ojczyzny".
"Po upadku powstania styczniowego, wiedziony miłosierdziem wobec braci, otwarcie wystąpił w obronie prześladowanych. Ceną za tę wierność miłości było zesłanie w głąb Rosji, które trwało dwadzieścia lat. Również tam pamiętał o ludziach biednych i zagubionych, okazując im wielką miłość, cierpliwość i wyrozumiałość. Napisano o nim, że +w czasie swego wygnania, w ucisku wszechstronnym, w ubóstwie modlitwy, trzymał się tylko ciągle u stóp krzyża i oddawał się miłosierdziu Bożemu+" - powiedział papież Jan Paweł II w czasie mszy św. beatyfikacyjnej abp. Felińskiego 18 sierpnia 2002 r. w Krakowie.
"Nigdy abp Feliński nie mógł powrócić do swojej diecezji. W każdej sytuacji zachował niewzruszoną ufność w Bożą Opatrzność" - zwrócił uwagę papież Benedykt XVI w czasie jego kanonizacji, która odbyła się 11 października 2009 r. w bazylice św. Piotra w Watykanie.
Od 14 kwietnia 1921 r. szczątki świętego znajdują się w archikatedrze warszawskiej. W 2003 r. przeniesiono je z podziemi do Kaplicy Literackiej.
Od 1 listopada 2021 r. w Zgromadzeniu Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi obchodzony jest Rok św. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Zakończy się on 1 listopada 2022 r. - dokładnie w 200. rocznicę urodzin świętego. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mhr/