Jesteśmy wdzięczni bohaterom za budowę Polskiego Państwa Podziemnego - powiedział we wtorek wojewoda pomorski Dariusz Drelich w trakcie uroczystości 83. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Przed pomnikiem w centrum Gdańska wieńce złożyli przedstawiciele służb mundurowych oraz instytucji państwowych.
We wtorek, w 83. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji państwowych oraz środowisk patriotycznych złożyli wieńce przed pomnikiem "Polskiego Państwa Podziemnego" na Targu Rakowym w Gdańsku.
"Jesteśmy wdzięczni bohaterom za to, że to Państwo Podziemne zbudowali" - powiedział po uroczystościach wojewoda pomorskich Dariusz Drelich. Zaznaczył również, że PPP jest przykładem woli walki i niezłomności Polaków w dążeniu do wolnej i niepodległej Polski.
- "Jesteśmy wdzięczni bohaterom za to, że to Państwo Podziemne zbudowali" - powiedział po uroczystościach wojewoda pomorskich Dariusz Drelich. Zaznaczył również, że PPP jest przykładem woli walki i niezłomności Polaków w dążeniu do wolnej i niepodległej Polski.
"Teraz mamy wolną i niepodległą Polskę, ale nadal musimy o nią dbać i zabiegać o to, żeby te nasze osiągnięcia związane z wolnością utrzymać" - podkreślił Drelich.
Zaznaczył również, że żeby utrzymać niepodległość i wolność "jesteśmy gotowi poświęcić wiele; nawet życie" - ocenił wojewoda.
Poza uroczystościami w Gdańsku, 83. rocznicę utworzenia PPP uczczono również w Sopocie przed pomnikiem Armii Krajowej, w parku im. Sanitariuszki "Inki".
W sopockich uroczystościach wzięła udział wojskowa asysta honorowa. Jednym z punktów było pasowanie na ucznia pierwszoklasistów Szkoły Podstawowej nr 1, noszącej imię Armii Krajowej.
Poza uroczystościami w Gdańsku, 83. rocznicę utworzenia PPP uczczono również w Sopocie przed pomnikiem Armii Krajowej, w parku im. Sanitariuszki "Inki".
Polskie Państwo Podziemne funkcjonowało od 27 września 1939 r. do 1 lipca 1945 r. Były to tajne struktury państwa polskiego, a zarazem największa tego rodzaju organizacja funkcjonująca na świecie w czasie II wojny światowej. Zbrojnym ramieniem PPP była najpierw organizacja wojskowa pod nazwą Służba Zwycięstwu Polski (SZP), następnie Związek Walki Zbrojonej (ZWZ), który w lutym 1942 roku został przekształcony w Armię Krajową.(PAP)
autor: Piotr Mirowicz
pm/ dki/