14.10.2022–14.10.2022
14 października 2022 r. Instytut Pamięci Narodowej organizuje spotkanie otwarte „Filmowy świat przedwojennej Warszawy” które odbędzie się w Centralnym Przystanku Historia IPN im. Janusza Kurtyki. O kinie II RP z Warszawą w tle opowie Piotr Kitrasiewcz, autor monografii „Filmowcy przedwojennej Warszawy” .
14 października 2022 r. o godz. 17.30 Instytut Pamięci Narodowej organizuje spotkanie otwarte „Filmowy świat przedwojennej Warszawy” z cyklu „Warszawa, jakiej nie znacie”, które odbędzie się w Centralnym Przystanku Historia IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie przy ul. Marszałkowska 21/25.
Podczas spotkania jego uczestnicy dowiedzą się, jak wyglądały kulisy polskiej kinematografii lat 20. i 30. W jakich warunkach realizowano filmy i na jakie przeszkody natrafiali przedwojenni reżyserzy. Z jakich środowisk wywodzili się polscy filmowcy i co sprawiło, że postawili poświęcić się kinematografii. W jaki sposób gwiazdy dwudziestolecia międzywojennego budowały swój wizerunek. Które przedwojenne filmy wzbudzały zachwyt publiczności i recenzentów, a o których ich autorzy woleli jak najszybciej zapomnieć. Jak potoczyły się losy przedwojennych polskich aktorów i reżyserów? Kto pozostał po wojnie w Polsce i tworzył kino czasów PRL-u, a kto zdecydował się na emigrację z daleka od komunizmu.
Na te oraz inne pytania odpowie gość Marka Telera – Piotr Kitrasiewicz, autor książki „Filmowcy przedwojennej Warszawy”.
Piotr Kitrasiewcz (ur. 1962) jest starszym kustoszem w Zespole Współpracy Programowej Działu Realizacji Nowych Projektów, dziennikarzem, pisarzem, a także autorem książek o literaturze i teatrze, prozy beletrystycznej i poezji.
W monografii „Filmowcy przedwojennej Warszawy” opisał dorobek takich twórców jak Michał Waszyński, Mieczysław Krawicz, Juliusz Gardan, Henryk Szaro, Jan Nowina-Przybylski, Ryszard Ordyński, Leonard Buczkowski i Józef Lejtes. Podczas spotkania „Filmowy świat przedwojennej Warszawy” Kitrasiewicz opowie o losach przedwojennych gwiazd kina, które były związane z Warszawą. Wśród nich były: Jadwiga Smosarska, Elżbieta Barszczewska, Jadwiga Andrzejewska, Ina Benita, Aleksander Żabczyński, Mieczysław Cybulski, Franciszek Brodniewicz, Eugeniusz Bodo oraz Adolf Dymsza.
Spotkanie będzie transmitowane na kanale IPNtv na YouTube.
Spotkania z badaczami Warszawy w ramach cyklu varsavianistycznego mają przybliżyć historię i ciekawostki dotyczące stolicy Polski, m.in. kryminalne opowieści dawnej Warszawy, literackie obrazy socjalistycznej stolicy czy kabarety i rewie międzywojennej Warszawy.(PAP)
autor: Maciej Replewicz
mr/ dki/