Fotografie autorstwa Artura Pawłowskiego, powstałe podczas Festiwalu Trąbek Guča odbywającego się w Serbii, można oglądać na wystawie „Bałkańskie DNA” prezentowanej od soboty w Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie. W czasie wieczornego wernisażu odbędzie się spotkanie z autorem zdjęć.
Wydarzenie odbędzie się w ramach tegorocznej, czwartej edycji Rzeszowskiego Weekendu Fotografii Patrz!Szeroko. Wstęp wolny.
Na ekspozycji, która potrwa do 23 października, prezentowane będą fotografie skupione na Festiwalu Trąbek Guča, znanego również jako Dragačevski Saboru. Jest to coroczny festiwal orkiestr dętych odbywający się w zachodniej Serbii.
Jak informują organizatorzy wystawy, właśnie dzięki temu festiwalowi, będącemu największym wydarzeniem trąbkowym na świecie, miejscowość Guča zyskała światową sławę, a tradycyjna trąbka Dragačevo stała się znana na całym globie.
"Muzyczni wirtuozi, rywalizujący ze sobą trębacze są w większości samoukami. Grają ze słuchu i dość spontanicznie; grają z serca i duszy. Przez kilka dni Guča jest wypełniona muzyką, małe orkiestry grają w kawiarniach, na ulicy, w przeróżnych miejscach. Niezwykła atmosfera udziela się widzom” – przekonują organizatorzy wystawy.
Organizatorem wystawy w ramach czwartej edycji Rzeszowskiego Weekendu Fotografii Patrz!Szeroko jest Rzeszowska Akademia Fotografii, a partnerami: Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie i Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach.
Wydarzenie dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.
Artur Pawłowski (ur.1961) jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Pracował dla miesięcznika Podróże; tygodników: Przekrój, Polityka, Wprost, Spotkania, Ozon, Financial Times; Agencji Reporter i Forum oraz Życia Warszawy. Od 2001 współpracował z National Geographic Polska.
Był laureatem Konkursu Polskiej Fotografii Prasowej w 1993, 1994 i 2001r i jurorem w konkursie Grand Press Photo w latach 2006-2010. O Arturze Pawłowskim powstała praca licencjacka na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w 2014r. Miał 21 wystaw indywidualnych oraz 6 zbiorowych. (PAP)
autorka: Agnieszka Pipała
api/ ktl/