Centrum nie tylko będzie pełniło posługę badawczą, lecz przede wszystkim będzie kształtować postawę otwartości na dialog pomiędzy naszymi narodami – napisał ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne w liście z okazji otwarcia Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela.
Inauguracja działalności Centrum odbędzie się w poniedziałek na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Ośrodek będzie jednostką naukową, edukacyjną i kulturalną, która ma służyć tworzeniu relacji młodzieży z Polski z młodzieżą Izraela. Uroczystość ma rozpocząć się o godzinie 11.
W liście przekazanym PAP przez portal Family News Service, Yacov Livne podkreślił wpływ działań edukacyjnych centrum na kształtowanie współczesnych relacji polsko-żydowskich. "Skupiając się na działalności naukowo-badawczej, centrum otwiera się na zagadnienia związane z historią, kulturą i dziedzictwem Żydów, jak również na relacjach polsko-żydowskich na przestrzeni wieków, w tym współczesności" – zauważył. "Cieszę się, że znajdujemy coraz to lepsze, właściwe sposoby rozmawiania o przeszłości" – dodał.
Ambasador zaznaczył konieczność kontynuowania prowadzenia pełnego szacunku i zrozumienia dialogu międzyreligijnego, którego propagatorem był patron centrum – Abraham J. Heschel. "Musimy kontynuować jego misję w zakresie obopólnego zrozumienia i szacunku. Jestem przekonany, że centrum wspomoże nasze społeczeństwa, a efekty będziemy obserwować w niedalekiej przyszłości" – podkreślił dyplomata.
Patronem centrum jest Abraham Heschel (1907-1972), żydowski teolog, filozof i poeta, urodzony w Warszawie. Wspierał zaprzyjaźnionego z nim Martina Luthera Kinga w walce o równouprawnienie, wywarł też poważny wpływ na dialog chrześcijańsko-żydowski.
Heschel urodził się w Warszawie. W 1934 r. obronił doktorat na temat biblijnych profetów na uniwersytecie w Berlinie. W 1937 r. Martin Buber powołał go jako swego następcę we frankfurckim Jüdische Lehrhaus. W 1938 r. naziści wydalili go wraz z innymi Żydami do Polski, gdzie kilka miesięcy nauczał w warszawskim Instytucie Studiów Judaistycznych. W 1939 r. wyjechał do Anglii, a stamtąd w 1940 r. do Stanów Zjednoczonych. Od 1945 r. do śmierci w 1972 r. był profesorem żydowskiej etyki i mistycyzmu w Jewish Theological Seminary w Nowym Jorku.(PAP)
Autor: Iwona Żurek
iżu/ ktl/