W Instytucie Polskim w Berlinie prezentowana jest instalacja multimedialna „The Romantic”. Projekt Instytutu Adama Mickiewicza wpisuje się w obchody Roku Romantyzmu Polskiego i jest formą uczczenia 200. rocznicy pierwszego wydania „Ballad i romansów”, uznawanego za symboliczny początek romantyzmu w literaturze polskiej.
Odwiedzający mogą "zanurzyć się w polskim pejzażu, któremu towarzyszy ballada +Romantyczność+ – czuły hymn na cześć człowieczeństwa, empatii, wrażliwości i głos młodzieńczego sprzeciwu wobec bezduszności. W rolę narratora i bohatera wcielił się francusko-polski aktor Philippe Tłokiński" - informują organizatorzy. "Celem projektu jest przeniknięcie wybitnego dzieła polskiej literatury romantycznej do przestrzeni miejskiej".
Elementem instalacji jest tomik poezji z trzema utworami Mickiewicza: "Romantyczność", "Do samotności" i "Stepy akermańskie" przetłumaczonymi na język niemiecki przez Hansa-Petera Hoelschera-Obermaiera, Karla Dedeciusa oraz Martina Remané i na język angielski przez W.H. Audena, Rolfe’a Humphriesa i Billa Johnstona.
Kuratorem projektu jest Mikołaj Baliszewski, historyk sztuki, kurator wystaw i projektów multimedialnych z obszaru kultury cyfrowej. Za reżyserię artystycznego filmu będącego integralną częścią wideoinstalacji odpowiadają Natalia Jakubowska i Łukasz Gronowski – duet reżyserski, który współpracował m. in. z Muzeum Powstania Warszawskiego czy też z Cyfrową Biblioteką Narodową POLONA.
Projekt jest również formą uczczenia 200. rocznicy pierwszego wydania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza, uznawanego za symboliczny początek romantyzmu w literaturze polskiej, oraz wpisuje się on w obchody Roku Romantyzmu Polskiego - informuje Instytut Adama Mickiewicza.
Projekt Instytutu Adama Mickiewicza z okazji Roku Romantyzmu Polskiego powstał we współpracy z Instytutami Polskimi w Paryżu i Berlinie i jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. "The Romantic" został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.
Instalację można oglądać w Instytucie Polskim w stolicy Niemiec (Burgstr. 27, 10178 Berlin) do 13 listopada.
bml/ sp/