Tradycyjnie przed 1 listopada Społeczny Komitet Opieki nad Zabytkami Starego Cmentarza w Tarnowie przygotowuje kwestę na ratowanie niszczejących nagrobków. Jak mówi prezes komitetu Ewa Filipów, potrzeby w tym zakresie są cały czas bardzo duże.
Podczas ubiegłorocznej kwesty udało się zebrać od tarnowian 47 tys. zł. Pomysł renowacji niszczejących nagrobków wsparły także tarnowskie rady osiedlowe. Jak powiedziała prezes komitetu Ewa Filipów, z osiedlowych budżetów na potrzeby ratowania zabytków Starego Cmentarza popłynęło prawie drugie tyle pieniędzy. Dzięki wsparciu osiedlowemu udało się wyremontować znacznie więcej zabytkowych grobowców niż w latach poprzednich.
Za pieniądze z ubiegłorocznej zbiórki udało się m.in. wyremontować grobowiec burmistrza Tarnowa Witolda Rogoyskiego. Odnowiono także piętnaście nagrobków w cmentarnej Kwaterze Legionistów, a także grobowiec Antoniny z Groblewskich Ligęziny i niewielki grób Galganiego.
Tegoroczna kwesta na ratowanie zabytków Starego Cmentarza w Tarnowie rozpocznie się już w niedzielę, 30 października i potrwa trzy dni. Będzie prowadzona także na innych tarnowskich cmentarzach komunalnych, w Krzyżu, Mościcach i Klikowej, ale tam potrwa tylko jeden dzień, 1 listopada. Z puszkami alejki cmentarne będzie przemierzało w sumie kilkadziesiąt osób, w tym członkowie grup rekonstrukcyjnych w historycznych strojach.
W czasie trwania kwesty na Starym Cmentarzu udostępniona będzie zwiedzającym podziemna krypta w kaplicy Sanguszków, gdzie znajdują się grobowce przedstawicieli książęcego rodu. Ostatni pochówek odbył się tu w 1946 roku, gdy chowano księżnę Konstancję Sanguszkową, matkę Romana Sanguszki, ostatniego Pana na Gumniskach. W kaplicy pochowany jest także ojciec księcia Romana, książę Eustachy. Grób księcia Eustachego jest zresztą centralnym punktem podziemnej krypty w kaplicy Sanguszków.
Możliwość zwiedzenia krypty Sanguszków z przewodnikiem będzie jedną z atrakcji podczas tegorocznej tarnowskiej kwesty na ratowanie zabytków Starego Cmentarza. Będzie oprowadzał po niej profesor Tadeusz Mędzelowski ze społecznego komitetu. Kaplica jest prywatną własnością książąt Sanguszków.
Autor: Janusz Smoliński
smol/ akub/