Blisko 30 badaczy z Polski i zagranicy bierze udział w dwudniowej konferencji naukowej „Maria Konopnicka - życie, dzieło i duch”. Przedsięwzięcie, które rozpoczęło się w piątek, zorganizowało jej muzeum biograficzne w Żarnowcu k/ Krosna (Podkarpackie).
Konopnicka urodziła się 23 maja 1842 roku. Sejm, doceniając jej literacki dorobek oraz wkład w działalność patriotyczną, ustanowił 2022 r. Rokiem Marii Konopnickiej. W uchwale podkreślono, że była "jedną z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej".
Jak zaznaczył dyrektor muzeum w Żarnowcu Paweł Bukowski, międzynarodowa konferencja jest podsumowaniem wydarzeń, które w Roku Marii Konopnickiej przygotowała kierowana przez niego placówka.
W maju w Żarnowcu odbyła się konferencja pokazującą Konopnicką jako tłumaczkę literatury europejskiej. Otwarto także dwie wystawy przybliżające postać autorki "Roty". Natomiast we wrześniu tarnowski teatr Nie Teraz wystawił jej dramat "Prometeusz i Syzyf". "Konferencją chcieliśmy podsumować Rok Marii Konopnickiej" - podkreślił Bukowski.
Prelegenci - zauważył - "zwracają uwagę na różne aspekty jej życia, twórczości i działalności". " Odnotowaliśmy bardzo duże zainteresowanie udziałem w konferencji. Wpłynęło blisko 30 referatów ze wszystkich ośrodków uniwersyteckich w Polsce oraz z zagranicy, m.in. z Bułgarii, Chorwacji, Włoch" - mówił Bukowski.
Jak przekazał, "ich tematyka jest różnorodna". "Przedstawione zostaną najnowsze wyniki badań nad biografią i dorobkiem pisarki. W konferencji bierze udział ok. 90 proc. badaczy, którzy aktualnie zajmują się działalnością Konopnickiej" - powiedział.
Konferencję poprzedziło otwarcie wystawy prac studentów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, które powstały pod wpływem inspiracji twórczości m.in. Konopnickiej. Wysłuchano także koncertu utworów Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki.
Gościem Obchodów Roku Marii Konopnickiej w Żarnowcu była Joanna Modrzejewska, prawnuczka poetki.
Muzeum w Żarnowcu powstało w 1957 r. Mieści się w dworku, który wraz z parkiem autorka "Roty" na 25-lecie pracy pisarskiej w 1903 r. otrzymała w darze narodowym.
Konopnicka jest autorką utworów dla dzieci, liryk stylizowanych na ludowe ("A jak poszedł król na wojnę"), realistycznych obrazków ("W piwnicznej izbie"), nowel ("Mendel Gdański") i poematu z dziejów emigracji polskiej "Pan Balcer w Brazylii".
Na blisko 50 języków przetłumaczono jej baśń "O krasnoludkach i o sierotce Marysi". Konopnicka należy do najczęściej tłumaczonych polskich autorów.
Urodziła się w Suwałkach. Debiutowała w 1870 r. wierszem "W zimowy poranek". W latach 1881, 1883 i 1886 ukazały się kolejne serie jej poezji. Nowele pisała od drugiej połowy lat 80. XIX wieku aż do śmierci.
W 1882 r., w wieku 40 lat Konopnicka rozpoczęła prawie trzydziestoletni etap wędrówek po świecie - zwiedziła m.in. Włochy, Niemcy, Francję, Szwajcarię, Czechy, Austrię. Od 1882 do 1910 r. odwiedziła przeszło 100 miejscowości.
Do kraju wracała wtedy okazjonalnie, nawet po tym, gdy w 1903 r. z okazji 25-lecia pracy pisarskiej otrzymała w darze zakupiony ze składek społeczeństwa dworek w Żarnowcu k. Krosna.
Zmarła 8 października 1910 r. we Lwowie; pochowana została na Cmentarzu Łyczakowskim.(PAP)
Autor: Alfred Kyc
kyc/ dki/