1 listopada na dwóch kaliskich nekropoliach odbędzie się 22. kwesta na rzecz ratowania zabytkowych grobowców – podaje wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.
W ubiegłym roku – jak przypomniał wiceprezydent Kalisza – podczas kwesty udało się zebrać 20 tys. zł.
Za te środki na cmentarzu rzymskokatolickim odnowiono nagrobek Józefy Hadryś, przypadkowej ofiary zajść w Kaliszu w czerwcu 1905 roku, której pogrzeb przerodził się w manifestację antyrządową oraz dwie płyty epitafijne z grobowca rodzin Thanów i Hintzów na cmentarzu ewangelicko-augsburskim.
Fryderyka Hintz – jak przypomniała główny specjalista ds. ochrony zabytków w kaliskim urzędzie miasta Anna Woźniak - to producent fortepianów, u której praktykował Gustaw Arnold Fibiger, założyciel fabryki fortepianów i pianin. Z kolei rodzina Thanów była właścicielem Hotelu Drezdeńskiego, mieszczącego się niegdyś przy ulicy Grodzkiej.
Celem 22.kwesty jest zebranie środków na dokończenie prac przy grobowcu Thanów i Hintzów oraz na wykonanie konserwacji nagrobka Marii ze Świtalskich Czarnieckiej zmarłej w 1913 r.
Kwesty na ratowanie zabytkowych grobowców odbywają się od 2001 roku. W ciągu minionych 21 lat zebrano łącznie 175 tys. zł. Na cmentarzu prawosławnym wyremontowano grobowiec rodzinny Myszkiewiczów, Grabowskich, Katasanowów. Na cmentarzu ewangelicko-augsburskim odnowiono i uzupełniono metalowe ogrodzenie kaplicy Repphanów oraz przyścienny grób Leona Nieszkowskiego, prezydenta Kalisza w 1815 roku. Na cmentarzu rzymskokatolickim odrestaurowano grób Adama Chodyńskiego, zabezpieczono tablicę płk. Rafała Zajączka, wykonano remonty dachu kaplicy grobowej Rodziny Żuczkowskich, grobowca Henryka Mikołaja Milera, powstańca styczniowego i żołnierza oraz konserwację nagrobka kaprala 3. Szwadronu 2. Pułku Ułanów Bolesława Bogackiego, który poległ w wojnie 1920 roku. Na cmentarzu prawosławnym odnowiono nagrobek Marii i Anny Daragan, córek Michała Piotrowicza Daragana, carskiego gubernatora Kalisza.
Zbiórka do puszek odbędzie się na cmentarzu komunalnym przy ul. Poznańskiej w godzinach od 8 do 16 oraz na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Górnośląskiej w godzinach od 8 do 14 i od 15 do 18.
Środki na wsparcie kwesty można przekazywać również przelewem na konto PTTK Oddział w Kaliszu nr 33 1090 1128 0000 0000 1201 5712 w banku Santander Bank Polska SA (w tytule wpłaty należy wpisać: "darowizna ? kwesta 2022").
Kwestę organizuje kaliski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Stanisława Graevego oraz miasto.
Wiceprezydent przypomniał, że każdy administrator zabytkowego cmentarza może ubiegać się o dotacje z budżetu miasta. "Parafia rzymskokatolicka pw. św. Mikołaja wyremontowała na swoim cmentarzu sześć obiektów za ponad 315 tysięcy złotych" – poinformował Kulawinek.(PAP)
Autorka: Ewa Bąkowska
bak/ mir/