Polscy i zagraniczni muzycy docenieni przez jurorów I. i II. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w Rzeszowie wystąpili dotychczas w Nowym Jorku, Chicago, Los Angeles i Paso Robles w ramach programu „Polish Music on Stage/US edition”. Wkrótce kolejne koncerty promujące twórczość polskich kompozytorów w USA.
Laureaci I. i II. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie, rozpoczęli tournee po Stanach Zjednoczonych na początku listopada. Jak dotąd koncerty promujące młodych artystów i twórczość polskich kompozytorów odbyły się w Nowym Jorku, Chicago, Los Angeles oraz Paso Robles w Kalifornii, gdzie w dniach 4-6 listopada odbył się organizowany od 1993 r. festiwal imienia Ignacego Jana Paderewskiego.
Przed amerykańską publicznością wystąpili do tej pory: laureat XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (2021) Jakub Kuszlik, kanadyjski pianista, zwycięzca II. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej, Carter Johnson i dęty zespół kameralny Cracow Golden Quintet - ci ostatni zostali docenieni podczas pierwszego konkursu w Rzeszowie.
Projekt "Polish Music On Stage" będzie kontynuowany pod koniec miesiąca, w grudniu i na początku przyszłego roku. Najbliższy koncert Cartera Johnsona, który zagra utwory m.in. Marii Szymanowskiej, Władysława Żeleńskiego i Grażyny Bacewicz, odbędzie się 19 listopada w Chicago. W grudniu w ramach programu zaplanowano występy polskiego duetu skrzypcowego stworzonego przez Martę Gidaszewską i Roberta Łaguniaka, Polish Violin Duo (zwycięzcy I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej) w Las Vegas, San Diego i Nowym Jorku.
"Wybraliśmy muzyków, o których wiedzieliśmy, że są świetni i będą się podobali, bo brali już udział w innych organizowanych przez nas projektach" - mówi PAP koordynująca program "Polish Music on Stage", Lilianna Zalesińska z Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. "Nasza publiczność jest zachwycona ideą promowania polskiej muzyki za granicą przez młodych artystów. Do tej pory nie było koncertu, który nie zakończyłby się bisami i owacjami na stojąco" - podkreśla.
Zalesińska przypomina, że dla wielu odbiorców w Stanach Zjednoczonych słuchanie muzyki polskich kompozytorów było odkryciem - entuzjastycznie przyjętym. "Wydawałoby się, że muzyka Wojciecha Kilara, który komponował dla Hollywood, jest tutaj doskonale znana. Okazuje się jednak, że warto ją przypominać, bo wiele osób z publiczności usłyszało ją pierwszy raz" - dodaje.
Repertuar koncertów za oceanem przedstawia dorobek polskich kompozytorów od XIX. wieku po współczesność. "Wyjątkowym miejscem okazało się Paso Robles, gdzie swoją posiadłość miał Ignacy Jan Paderewski. Pamięć o jego postaci jest tutaj wciąż żywa. Od lat odbywa się tu również festiwal jego imienia” - mówi Lilianna Zalesińska.
Koncerty w ramach programu "Polish Music on Stage" zostały zorganizowane po raz pierwszy przy współpracy m.in. z Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku i Polish Center w Los Angeles. Jak zapowiadają organizatorzy, projekt będzie miał kolejną odsłonę z udziałem laureatów planowanego już III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej. Nabór nowych uczestników zostanie ogłoszony wkrótce przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.(PAP)
autorka: Malwina Wapińska
mwp/ pat/