Dzieła ceramiczne i rzeźby Jacka Opały można oglądać na wystawie w Muzeum Magicznego Realizmu w Ochorowiczówce w Wiśle. „Moją inspiracją jest życie, natura, historia, ludzie; jednym słowem wszystko” – mówi artysta.
Marek Szeles z wiślańskiego muzeum wskazał, że Jacek Opała pasję rzeźbiarską odkrył, tworząc pierwsze formy ceramiczne. „Po pewnym czasie otworzył własny warsztat, który wyposażył w piec elektryczny i zaczął w nim wypalać dzieła ceramiczne. Zafascynowany sztuką klasyczną, od starożytnych Pompejów, przez Michała Anioła, po Igora Mitoraja, stara się, aby jego dzieła zawierały idealną harmonię formy, estetyki, żywości i koloru. Dodając elementy architektury, erotyki i malarstwa, stara się uchwycić i utrzymać emocje” - wskazał.
Jacek Opała chciałby, aby jego twórczość prowokowała do refleksji i wywoływała emocje. „Moją inspiracją jest życie, natura, historia, ludzie. Jednym słowem: wszystko. W pracach próbuję zamknąć emocje i atmosferę tajemniczości. Interpretacje i odgadywanie pozostawiam odbiorcy. Lubię rzeźbić w glinie szamotowej, surowej i szorstkiej. Nawiązuję w ten sposób do fundamentów pracy rzeźbiarza. Wszystkie rzeźby szkliwię i wypalam” – powiedział twórca cytowany w komunikacie muzeum.
Głównej ekspozycji, zatytułowanej „Wyprawa za horyzonty wyobraźni”, towarzyszy antywystawa - „Sztuka zniszczona". „To cykl prac Opały, z których każda odnosi się do innego zdarzenia, ale łączy je jeden temat. Ukazują bezsens niszczenia sztuki w różnym kontekście i są sprzeciwem przed takim działaniom. Autor poprzez szokowanie antyestetyką prowokuje odbiorcę do przemyślenia, czy powinniśmy jako cywilizacja dbać skuteczniej o dzieła będące spuścizną ludzką” – powiedział Marek Szeles.
Jacek Opała pochodzi z Bolesławca, polskiej stolicy ceramiki. Z wykształcenia jest inżynierem. Jest artystycznym samoukiem. Tworzy rzeźby oraz ceramikę. Jest członkiem Stowarzyszenia Ceramiki Polskiej. Jego prace były wystawiane w Polsce i za granicą, m.in. w Czechach, Niemczech, Holandii i Stanach Zjednoczonych.
Prace Opały można zobaczyć w Ochorowiczówce do końca roku.
Muzeum Magicznego Realizmu mieści się w wiślańskiej willi należącej niegdyś do Juliana Ochorowicza, żyjącego na przełomie XIX i XX w. filozofa i psychologa, wykładowcy uniwersyteckiego z Lwowa. Był on pionierem psychologii doświadczalnej i klinicznej. Badał też zjawiska parapsychiczne. Był pionierem w wielu dziedzinach techniki. Stworzył i opatentował mikrofon, a także telefon głośnomówiący, który przez specjalistów uznany został za jakościowo lepszy od wynalazku Bella. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ ann/