We wtorek Sejm RP uczcił pamięć zmarłych w poniedziałek prof. Zbigniewa Wawra, historyka i muzealnika oraz prof. Andrzej Tyszkę, socjologa kultury, pisarza i działacza opozycji w PRL.
Dr hab. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie, był muzealnikiem i historykiem wojskowości – wybitnym znawcą umundurowania i znaków polskich jednostek z okresu II wojny światowej. Od października 2011 r. był profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Polityki Społecznej i Stosunków Międzynarodowych Politechniki Koszalińskiej.
W latach 2012-2016 dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Od marca 2017 r. pełnił obowiązki dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, a od 2018 r. – był dyrektorem tej instytucji. Był członkiem Rady ds. Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej oraz Rady Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Rad Muzeów przy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, Muzeum Regionalnym w Kutnie, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie.
Zbigniew Wawer był autorem kilkudziesięciu publikacji książkowych, w tym monografii „Monte Cassino” – najpełniejszej polskiej pracy o bitwie, współautorem książki „Wojsko polskie w II wojnie światowej” oraz artykułów naukowych z zakresu historii Polski i wojskowości, a także publikacji popularnonaukowych dla „Rzeczypospolitej”, „Mówią Wieki”, „Poligon” i „Wojsko Polskie – Hachette”.
Za swoją działalność był wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski, Medalem Pro Bono Poloniae, fińskim Orderem Białej Róży IV klasy, holenderskim Krzyżem Oficerskim Orderu Oranje-Nassau, Krzyżem Zasługi III klasy Ministerstwa Obrony Estonii, Krzyżem Kawalerskim Orderu Węgierskiego, Krzyżem Uznania Republiki Łotewskiej.
W poniedziałek zmarł również prof. Andrzej Tyszka - socjolog kultury, pisarz i działacz opozycji w PRL, a także działacz obywatelski. W obszarze socjologii prof. Tyszka specjalizował się w aksjologii społecznej i aksjologii kultury. Ponad 30 lat do 2000 r. pracował w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Działając w opozycji wobec władz PRL-u Andrzej Tyszka w 1978 r. był jednym z założycieli Towarzystwa Kursów Naukowych, którego celem było organizowanie niezależnych wykładów i dyskusji, poszerzających inicjatywę powstałego w listopadzie 1977 r. tzw. Uniwersytetu Latającego. W związku z jego postawą wobec komunizmu w stanie wojennym był internowany od 13 grudnia do 5 maja 1982 r. - najpierw na Białołęce, a następnie w Jaworzu. Prof. Tyszka jest także autorem m.in. książki z 1971 r. pt. "Uczestnictwo w kulturze: o różnorodności stylów życia".
Był także zaangażowany w działalność w społeczności lokalnej - w Podkowie Leśnej i w okolicach. W Podkowie Leśnej prof. Tyszka mieszkał od 1939 r., gdzie m.in. malował obrazy, pisał książki (jedną z jego znanych publikacji jest "Żyjąc wśród leśnych ogrodów") i udzielał się społecznie. Jest jednym z czworga założycieli i organizatorów Uniwersytetu Otwartego "Pokolenia" z ramienia Związku Podkowian i jego wykładowca w kolejnych semestrach.
Prof. Andrzej Tyszka uhonorowany został m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. (PAP)
Autorka: Anna Kruszyńska
akr/ dki/