Rok 2023 będzie w Podlaskiem Rokiem Kodeksu Supraskiego. Kodeks Supraski jest cennym zabytkiem piśmiennictwa słowiańskiego wpisanym na listę „Pamięci świata” UNESCO.
Z wnioskiem o ustanowienie takiego roku w regionie wystąpił do samorządu województwa podlaskiego prawosławny arcybiskup białostocko-gdański Jakub.
Stanowisko w sprawie ogłoszenia roku 2023 Rokiem Kodeksu Supraskiego radni sejmiku przyjęli na sesji w listopadzie.
W 2023 r. wypadają ważne rocznice związane z Kodeksem Supraskim: tysiąclecie istnienia, 500-lecie przybycia do klasztoru supraskiego oraz 200-lecie odnalezienia kodeksu w supraskim monasterze.
"Kodeks supraski odkryty 200 lat temu w bibliotece monasteru supraskiego przez pochodzącego z Wólki Wygonowskiej na Podlasiu księdza Michała Bobrowskiego, profesora Uniwersytetu Wileńskiego, należy do największych skarbów chrześcijańskiej kultury słowiańskiej i światowej. Rękopis powstał ponad tysiąc lat temu w państwie bułgarskim jako efekt działalności najbliższych uczniów Św. Cyryla i Metodego" - uzasadniała podczas listopadowej sesji sejmiku dyrektor biura kultury Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku Agata Puchalska.
Dodała, że w ramach Roku Kodeksu Supraskiego, będzie wydane tłumaczenie Kodeksu Supraskiego na język polski, powstaną też trzy rzeźby - pulpity z kamienia z otwartym Kodeksem Supraskim. Znajdą się one w Białymstoku, Supraślu i Wólce Wygonowskiej. Powstanie też publikacja dla dzieci.
Puchalska przypominała również, że w trakcie badań rękopis kodeksu został podzielony na trzy części: 151 kart znajduje się w Polsce( Biblioteka Narodowa w Warszawie), 118 w Lublanie, 16 w Petersburgu.
W 2007 r. Kodeks Supraski wpisano na prestiżową listę "Pamięci świata" UNESCO, która rejestruje najbardziej wartościowe obiekty światowego dziedzictwa.(PAP)
autorka: Izabela Próchnicka
kow/ pat/