W nocy z 13 na 14 stycznia w TVP Kultura pokazana zostanie premiera spektaklu „Biały Dmuchawiec” przygotowanego w ramach cyklu „Teatroteka”. Sztukę Mateusza Pakuły wyreżyserowała Agata Dyczko. W głównych rolach występują Julia Wyszyńska i Andrzej Plata.
"Sztuka zaczyna się jak dramat paradokumentalny, by w finale zmienić się w czysty surrealizm. Mateusz i Karolina, dwoje studentów szkoły filmowej prowadzi prywatne śledztwo w sprawie morderstwa w góralskiej wsi o nazwie Biały Dmuchawiec. W wyniku ich działań ma powstać film dokumentalny" - napisano w zapowiedzi spektaklu.
Jak zaznaczono, "próba rozwikłania tajemniczego zabójstwa wiejskiego podrywacza dokonanego przed laty rzekomo przez młodą dziewczynę, staje się pretekstem do żartobliwej, opartej na parodystycznych stylizacjach językowych grze z konwencjami literackimi". "Z czasem śledztwo pochłania dwójkę bohaterów do tego stopnia, że sami utożsamiają się z katem i ofiarą. Prawda obiektywna zdaje się nie do odkrycia, a zawikłana historia wciąga filmowców do tego stopnia, że w finale dochodzi do surrealistycznej zamiany tożsamości" - czytamy na stronie Teatru Telewizji.
Autorem sztuki napisanej w 2008 r. jest Mateusz Pakuła. Reżyseria - Agata Dyczko. Zdjęcia zrealizował Arek Tomiak PSC. Scenografię zaprojektowała Małgorzata Dąbrowska, a kostiumy - Julia Goździk. Muzykę skomponował Jan Królikowski.
Występują: Julia Wyszyńska (Karolina), Andrzej Plata (Mateusz), Dobromir Dymecki (Jan Liszaj), Paweł Tomaszewski (Barman), Wojciech Kalita (Andrzej Furtek), Dorota Kuduk (Dziewczyna / Panna Młoda), Marcin Januszkiewicz (Wokalista), Krystyna Rutkowska-Ulewicz (Właścicielka Lodów Napojów), Zofia Bajno (Właścicielka pensjonatu), Wojciech Solarz (Ksiądz), Jakub Wieczorek (Sąsiad Władka), Monika Obara (Sąsiadka Władka), Lidia Bogaczówna (Matka Elżbiety), Dominika Biernat (Dominika), Lena Romańczyk (Dziecko), Dorota Krempa (Turbolaska 1), Justyna Kowalska (Turbolaska 2), Joanna Sokołowska (Turbolaska 3), Katarzyna Pośpiech (Turbolaska 4), Martyna Kowalik (Elżbieta), Mateusz Łasowski (Wiktor), Julian Horodyski (Bębniarz) i Diana Zamojska (Nieboszczka).
Mateusz Pakuła urodził się 22 listopada 1983 r. w Kielcach. W latach 2002-03 studiował filozofię na Uniwersytecie Łódzkim, a w latach 2003-06 polonistykę, ze specjalizacją wiedza o kulturze, na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jest absolwent kierunku dramaturgia na Wydziale Reżyserii Dramatu w PWST w Krakowie (2009). W 2014 r. był stypendystą Ministra Kultury (Stypendium "Młoda Polska"), a w 2010 r. otrzymał stypendium artystyczne Miasta Krakowa (w kategorii literatura).
Jest laureatem Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej za dramat "Smutki tropików i 19. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za sztukę "Mój niepokój ma przy sobie broń".
Był finalistą "Talentów Trójki" w 2013 r. W 2010 r. był nominowany do nagrody TVP Kultura "Gwarancje Kultury".
Opublikował cztery zbiory dramatów: "Panoptikos" (2015), dyptyk "Na końcu łańcucha" (2012), "Kowboj Parówka i trzy inne sztuki" (2012) oraz "Biały Dmuchawiec. Pięć sztuk teatralnych" (2010).
Jak wyjaśniono na stronie Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, co piątek na kanale TVP Kultura prezentowany będzie cykl "Teatroteka" wyprodukowany przez WFDiF. "To spektakle przeznaczone dla widzów powyżej 16. roku życia, poruszające poważne tematy społeczne, związane z rodziną i miejscem człowieka w świecie, pełne ciekawych kreacji aktorskich" - napisano.
Premiera - 14 stycznia o godz. 0.45 w TVP Kultura.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/