Henryk Kenig, przewodniczący zarządu regionu Podbeskidzie NSZZ Solidarność w latach 1989-1992 i radny Bielska-Białej przez dwie kadencje, zmarł w sobotę. Miał 88 lat – podały w poniedziałek służby prasowe podbeskidzkiego regionu NSZZ „Solidarność”.
Henryk Kenig urodził się 24 kwietnia 1934 r. w Bielsku-Białej. Z wykształcenia był technologiem włókiennictwa. W latach 1949-1990 pracował w Zakładach Przemysłu Wełnianego „Bewelana”.
Służby prasowe związku podały, że we wrześniu 1980 r. współorganizował zakładową „Solidarność”. Był wiceprzewodniczącym komisji założycielskiej, a od listopada 1980 r. przewodniczącym komisji zakładowej. W 1981 r. został wiceszefem regionalnej i członkiem Krajowej Sekcji Przemysłu Lekkiego.
Był jednym z głównych organizatorów – od strony technicznej - strajku na Podbeskidziu w styczniu i lutym 1981 r. Baza Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego mieściła się wówczas w świetlicy „Bewelany”.
Po 13 grudnia 1981 r. angażował się w zbiórki pieniędzy dla represjonowanych oraz kolportaż prasy niezależnej „Solidarności” regionu Podbeskidzie. Był kilkukrotnie zatrzymywany przez SB.
W styczniu 1989 r. stanął na czele reaktywowanej „Solidarności” w „Bewelanie”, a w czerwcu został wybrany przewodniczącym zarządu regionu Podbeskidzie związku. Funkcję pełnił do marca 1992. Potem, do końca 1993 r., był wiceprzewodniczącym zarządu.
W latach 1994-2002 piastował mandat radnego w Bielsku-Białej. Przez pierwsze cztery lata był przewodniczącym prawicowego klubu Bielskiej Koalicji Samorządowej, a w następnej kadencji członkiem zarządu miasta. W 2002 r. przeszedł na emeryturę.
Pogrzeb Henryka Keniga odbędzie się w środę. Spocznie na cmentarzu parafii Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ mhr/