Historyk i politolog Jerzy Holzer, autor "Europy zimnej wojny", został w czwartek laureatem Nagrody im. Jana Długosza, przyznawanej za najlepszą książkę humanistyczną.
Nagrodę wręczył podczas 17. Targów Książki w Krakowie na gali w Teatrze im. Juliusza Słowackiego minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.
Jerzy Holzer otrzymał statuetkę dłuta prof. Bronisława Chromego i 30 tys. zł. Statuetką nagrodzone zostało także Wydawnictwo Znak, które opublikowało książkę.
"Chciałem panu profesorowi bardzo serdecznie podziękować, że w tych wymogach wysiłku intelektualnego zasadnicza część jest nie po stronie czytelnika tylko pana; że opanował pan na najwyższym poziomie ten wysiłek intelektualny, analitycznego dochodzenia do dokumentów i detali, co wzbudza mój wielki szacunek" – powiedział min. Bogdan Zdrojewski, gratulując laureatowi.
Zalety autora podkreślał w laudacji członek jury prof. Jerzy Wyrozumski. "Mamy do czynienia z autorem o wielkim dorobku naukowym i nie mniejszym doświadczeniu życiowym, wyniesionym z systemu totalitarnego. Z wyostrzoną uwagą, z doskonałym przygotowaniem warsztatowym, ale na chłodno, musiał przez lata śledzić otaczającą go bliższą i dalszą w przestrzeni, choć nie w czasie, rzeczywistość" – napisał w laudacji prof. Wyrozumski; została ona odczytana, ponieważ prof. Wyrozumski z powodu choroby nie był obecny na uroczystości.
Wśród atutów "Europy zimnej wojny" prof. Jerzy Wyrozumski wymienił: wnikliwą obserwację procesów i trendów rozwojowych, zastosowanie analitycznego instrumentarium i komparatystycznej metody prezentacji, liczne cytaty ze źródeł i literatury i brak polonocentryzmu.
Jak stwierdził w laudacji, nagrodzona książka daje usystematyzowany obraz wydarzeń, które zmieniały i kształtowały oblicze Europy. Jednocześnie podkreślił, że wszystko, co autor opisał, działo się za jego życia, co niezwykle utrudnia zachowanie dystansu.
Wśród atutów "Europy zimnej wojny" prof. Jerzy Wyrozumski wymienił: wnikliwą obserwację procesów i trendów rozwojowych, zastosowanie analitycznego instrumentarium i komparatystycznej metody prezentacji, liczne cytaty ze źródeł i literatury i brak polonocentryzmu. Jak zaznaczył, dzieło Jerzego Holzera powinno stać się "lekturą obowiązkową dla czynnych polityków i samorządowców".
Autor "Europy zimnej wojny" mówił, że z dużą radością przyjmuje nagrodę, także dlatego, że przy poprzednich książkach, zawierających słowo "Europa" w tytule miał wrażenie, że jego książki właściwie nie bardzo czytelników interesują. "Polski czytelnik nastawiony jest na problemy polskie, a jeżeli już nie na polskie, to na egzotykę. Inaczej mówiąc, tytuł +Słoń a sprawa polska+ nie byłby najgorszy" – zażartował laureat.
Jerzy Holzer wyjawił także, że przy pisaniu kieruje się zasadą, by możliwie oddzielić emocje, oraz zasadą, by "szukać problemu, a nie mnożyć fakty".
Konkurs, który ma wyłonić najbardziej wartościowe publikacje z zakresu humanistyki wydane w poprzednim roku kalendarzowym, jest organizowany od 1998 r. Nagrodę im. Jana Długosza otrzymali m.in. prof. Barbara Skarga, prof. Stefan Swieżawski, prof. Jan Błoński, prof. Hanna Świda–Ziemba.
Do bieżącej edycji nagrody nominowani byli: Mateusz Borowski i Małgorzata Sugiera, Ewa Domańska, Krzysztof Guczalski, Jerzy Holzer, Adam Lipszyc, Tadeusz Lubelski, Michał Łuczewski, Jacek Pietrzak, Magdalena Rembowska-Płuciennik i Marcin Zaremba, a książki oceniało jury pod przewodnictwem prof. Władysława Stróżewskiego.
W zeszłym roku w konkursie także nagrodzono książkę wydaną przez Znak, a napisaną przez Andrzeja Friszke "Czas KOR-u. Jacek Kuroń a geneza Solidarności".
Jerzy Holzer (ur. 1930) - polski historyk i politolog; współpracował z Komitetem Obrony Robotników; współtworzył Solidarność na Uniwersytecie Warszawskim; internowany 13 grudnia 1981 roku. W 1983 wydał w drugim obiegu pierwszą książkę historyczną poświęconą Solidarności: "+Solidarność+ 1980-1981. Geneza i historia". Od 1989 r. profesor Uniwersytetu Warszawskiego, od 1990 profesor Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, od 2004 profesor w Collegium Civitas. Zajmuje się najnowszymi dziejami Polski i Europy.(PAP)
wos/ hp/abe/