Platforma i aplikacja dla mieszkańców osiedli, aplikacja edukacyjna z zakresu botaniki oraz odzież jeździecka z materiałów ekologicznych – m.in. te projekty studenckie i uczniowskie zostały wyróżnione w ramach IV edycji Akademii ProtoLab.
Akademia ProtoLab to bezpłatny program edukacyjny, dzięki któremu uczniowie i studenci z Podkarpacia zdobywają praktyczne umiejętności z zakresu m.in. zarządzania projektami, tworzenia modeli biznesowych i strategii marketingowych. Inicjatorem programu jest Podkarpackie Centrum Innowacji (PCI) z Rzeszowa.
Jak poinformował we wtorek dyrektor zarządzający PCI ProtoLab Łukasz Bonarek, w tej edycji akademii wszystkie zgłoszone projekty były przemyślane i na bardzo wysokim poziomie. "Mieliśmy spory kłopot, aby wybrać te projekty, które powinny być wyróżnione. Życzylibyśmy sobie, aby wszystkie ujrzały światło dzienne i zostały wdrożone" – dodał.
W sumie spośród zgłoszonych projektów, komisja konkursowa wyróżniła cztery rozwiązania.
Jednym z nich jest "NaszEOsiedle", czyli koncepcja uczniów z Zespołu Szkół Technicznych w Leżajsku polegająca na stworzeniu elektronicznej platformy i aplikacji dla mieszkańców osiedli do m.in. przekazywania ogłoszeń, jak również otrzymywania opinii, skarg lub napraw na osiedlach.
Uwagę komisji konkursowej zwrócił również projekt "Zielone wiadomości" ucznia Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Łańcucie, który zakłada opracowanie systemu wspierającego logistykę wywózki śmieci dla gmin w województwie podkarpackim, ale także rozwijanie postaw proekologicznych m.in. poprzez prawidłowy recykling odpadów.
Nagrodzony został też studencki projekt, który zakłada powstanie dwóch aplikacji. Jedną z nich jest aplikacja LEAF, które umożliwia naukę poprzez zabawę przy rozpoznawaniu różnych gatunków drzew i liści. Natomiast głównym założeniem drugiej aplikacji o nazwie PINE jest możliwość szybkiego wykrywania i reagowania w sytuacjach zagrożenia.
Jak tłumaczy współautorka projektu Weronika Giza, pomysł na stworzenie aplikacji LEAF zrodził się podczas kilkumiesięcznego pobytu na Islandii.
"Będąc tam uświadomiliśmy sobie, że powinniśmy doceniać to, co nas otacza. Tam lasy stanowią zaledwie 2 proc. powierzchni całego kraju, a drzewa rosną dwa razy wolniej niż u nas. Co ciekawe, Podkarpacie jest na drugim miejscu w Polsce pod względem zalesienia, dlatego tym bardziej powinniśmy rozwijać naszą wiedzę dotyczącą drzew" – tłumaczyła.
Czwartym wyróżnionym przez komisję projektem jest koncepcja Green Pony, której głównym założeniem jest stworzenie odzieży sportowej z materiałów ekologicznych, w tym z biodegradowalnych, przeznaczonej przede wszystkim dla osób zajmujących się jazdą konną.
Patronat nad IV edycją Akademii ProtoLab objęli m.in. marszałek województwa podkarpackiego, Podkarpacki Kurator Oświaty i Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. (PAP)
Autor: Wojciech Huk
huk/ mick/