Światowy Kongres Kopernikański, który rozpocznie się w niedzielę, będzie wydarzeniem bogatym w wielkie dyskusje naukowe – powiedział w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Światowy Kongres Kopernikański odbędzie się w Toruniu i potrwa trzy dni od niedzieli. Jego celem ma być wymiana informacji, doświadczeń i wyników najnowszych innowacyjnych badań naukowych z ostatnich 5 lat z zakresu astronomii, ekonomii i medycyny.
Jak szacują organizatorzy, w jego obradach udział weźmie ok. 600 uczonych, w tym ok. 40 proc. z zagranicy. Podczas kongresu nastąpi ukonstytuowanie się organów Akademii Kopernikańskiej. Wręczone zostaną też pierwsze Nagrody Kopernikańskie.
"Wszystkie trzy dni są bogate w wydarzenia, przede wszystkim w wielkie dyskusje naukowe" – powiedział dziennikarzom w Warszawie szef MEiN, pytany o to, które wydarzenia w ramach kongresu będą najważniejsze. Czarnek dodał, że w czasie jego trwania odbędzie się m.in. wręczenie nominacji dla członków poszczególnych izb Akademii Kopernikańskiej i dla sekretarza generalnego akademii, którym zostanie prof. Krzysztof Górski, związany z UW i NASA.
Akademia Kopernikańska powołano do życia na mocy ustawy, która była inicjatywą prezydenta Andrzeja Dudy. W akademii będzie sześć izb: Izba Astronomii i Nauk Matematyczno-Przyrodniczych, Izba Nauk Medycznych, Izba Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, Izba Filozofii i Teologii, Izba Nauk Prawnych i Izba Laureatów Nagrody Kopernikańskiej. W czasie kongresu członkowie izb zbiorą się po raz pierwszy i wybiorą przewodniczących.
"Drugiego dnia mamy nadzieję gościć pana premiera (Mateusza Morawieckiego – PAP) i jego z kolei gości w Toruniu, ale w międzyczasie będą debaty noblistów, ekonomistów, szefów banków centralnych" – sprecyzował.
Szef MEiN powiedział, że niebawem prof. Górski zostanie sekretarzem generalnym Akademii Kopernikańskiej. "Ten akt urzędowy prezydenta kontrasygnował już pan premier (Mateusz Morawiecki – PAP) za co bardzo serdecznie dziękujemy" – powiedział.
Z kolei prof. Krzysztof Górski wyraził nadzieję, że akademia "będzie duża wartością dodaną do sceny akademicko-badawczej w Polsce".
Prof. Górski wypowiedział się też na temat kongresu. "Wspólnie z kolegami zaprosiliśmy pięciu laureatów Nagrody Nobla, którzy będą uczestniczyć w pełnym wymiarze w tym kongresie. Wszyscy będą prezentować sami swoje wyniki i perspektywy i spojrzenie na naukę. Jednocześnie będziemy mieli tam panelową dyskusję między nimi (trwającą – PAP) około półtorej godziny" – powiedział.
"Nie przypominam sobie, żeby tego typu zlot noblistów w Polsce zaistniał. Cieszę się, że do tego doszło" – podkreślił. W jego ocenie będzie to naukowe wydarzenie światowego formatu.
Zapytany przez PAP o to, czy udało się skompletować członków izb Akademii Kopernikańskiej, powiedział, że "jest to w ciągu czasowym". "Ponieważ w początku sugerowano nam, żeby wyselekcjonować 10 kandydatów – 5 z Polski, 5 z zagranicy do każdej z izb, bo tych izb ma być pięć" – podał.
Prof. Górski powiedział, że był bezpośrednio zaangażowany w tworzenie składu Izby Astronomii i Nauk Matematyczno-Przyrodniczych.
"Wśród pięciu zagranicznych członków mamy dwóch laureatów Nagrody Nobla: Arthur B. McDonalda z Kanady i Didiera Queloza, który jest Szwajcarem, a jest profesorem w Cambridge" – wyliczył. Z kolei wśród polskich członków izby jest m.in. prof. Andrzej Udalski.(PAP)
Autor: Szymon Zdziebłowski
szz/ joz/