Już w niedzielę inaugurujemy Światowy Kongres Kopernikański; wykład wygłosi noblista z 2019 r. w dziedzinie fizyki prof. James Peebles – mówi rektor UMK prof. Andrzej Sokala. Celem inicjatywy UMK, UJ i UWM jest prezentacja światowych badań dotyczących życia i działalności Kopernika.
W niedzielę przed południem w Toruniu odbędzie się inauguracja Światowego Kongresu Kopernikańskiego organizowanego przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk.
"Jesteśmy dzień przed inauguracją niezwykle ważnego wydarzenia - Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Będzie on miał kilka odsłon. Jutro w Toruniu zainaugurujemy kongres i tu wystąpi laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki z 2019 rok prof. James Peebles, który wygłosi wykład inauguracyjny" - powiedział podczas sobotniej konferencji prasowej rektor UMK prof. Sokala.
W każdym z miast prowadzone będą sekcje tematyczne. W Krakowie (24–26 maja 2023 r.) debatować będą ekonomiści, filozofowie oraz badacze historii tych dyscyplin. Olsztyńskie obrady (21–24 czerwca 2023 r.) skupią się na biografii wielkiego astronoma, a także muzeach mu poświęconych. Z kolei toruńska część kongresu (12–15 września 2023 r.) zgromadzi historyków, kulturoznawców, literaturoznawców i historyków sztuki zainteresowanych miejscem Mikołaja Kopernika w szeroko rozumianej kulturze, a także astronomów i historyków astronomii oraz przedstawicieli nauk medycznych. Organizatorzy szacują, że we wszystkich odsłonach kongresu weźmie udział ok. 800 osób.
Pomysłodawca kongresu, historyk i kopernikolog, prof. Krzysztof Mikulski zapowiedział, że kongres będzie miał charakter stricte naukowy. "Jest to próba oceny tego, co o Koperniku wiemy, czego chcielibyśmy się dowiedzieć i co wiemy o dziedzinach, którymi Kopernik się interesował" - wskazał prof. Mikulski.
Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Jacek Popiel powiedział, że dziękuje za inicjatywę zorganizowania wspólnie kongresu. Zwrócił uwagę, że w przypadku wielkich postaci naszej historii przeważnie jest tak, że środowiska, miasta, uczelnie walczą o prymat, a tutaj od początku była jednoznaczna inicjatywa, że trzy uniwersytety związane z Mikołajem Kopernikiem wspólnie organizują Światowy Kongres Kopernikański.
"To jest coś, co jest godne podkreślenia, bowiem od pierwszych dni, kiedy spotkaliśmy się, wspólnie myślimy o tym, żeby kongresy - bo to będą cztery etapy - były czymś, co przyniesie pożytek nie tylko nauce polskiej i światowej, a także było taką formą współpracy między naszymi uniwersytetami" - dodał prof. Popiel.
Podobnie rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, prof. Jerzy Przyborowski podkreślił, że sukcesem jest to, że wspólnie udało zorganizować się kongres, a podziękowania należą się wszystkim tym, którzy pracowali nad przygotowaniem poszczególnych jego odsłon.
W niedzielę przypada 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. W Toruniu, gdzie urodził się wybitny astronom, zaczną się także obrady Światowego Kongresu Kopernikańskiego organizowanego przez Akademię Kopernikańską.(PAP)
Autorzy: Tomasz Więcławski, Jerzy Rausz
twi/ rau/ mir/