Oficjalne obchody Święta Wolności odbędą się 4 czerwca w Warszawie; centralnym punktem będzie uroczystość z udziałem pary prezydenckiej oraz zaproszonych głów państw i szefów rządów; prezydent Bronisław Komorowski wygłosi orędzie.
O planach obchodów Święta Wolności poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta. W 2014 roku przypada 25. rocznica wyborów 4 czerwca 1989 roku.
Kancelaria Prezydenta chce, aby 25-lecie przełomu 1989 r. było wykorzystane do promocji Polski za granicą. Na uroczystości 4 czerwca do Warszawy zaproszono przywódców państw Europy Zachodniej i liderów krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Jak podkreśla prezydencka kancelaria, chodzi o to, by byli w Warszawie przedstawiciele krajów, które razem z nami walczyły o wolność.
Na ten dzień zaproszony do Polski został także prezydent USA Barack Obama. Doradca prezydenta USA Ben Rhodes mówił pod koniec stycznia, że nie podjęto jeszcze decyzji, czy prezydent Obama przyjedzie w czerwcu do Warszawy. "Rocznica wyborów jest bardzo ważna. Myślę, że Amerykanie byli zainspirowani demokratyczną transformacją Polski i rolą odegraną przez Polskę w walce o wolność we wschodniej Europie" - podkreślił doradca prezydenta Baracka Obamy.
Według informacji PAP, do Polski z okazji 25. rocznicy wyborów 4 czerwca zaproszono także sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna.
4 czerwca prezydent Komorowski odznaczy zasłużonych dla polskiej wolności; w Warszawie odbędzie się plenerowy koncert.
Prezydencka kancelaria podkreśla, że 4 czerwca 1989 roku "Polacy w sposób pokojowy i demokratyczny, za pomocą karty wyborczej, pokonali komunizm". Przez cały rok, poza stolicą, również w Poznaniu, Płocku, Krakowie, Łodzi, Kaliszu, Opolu, Bydgoszczy, Wrocławiu zaplanowano okolicznościowe uroczystości.
Z okazji 25-lecia wolności prezydent chciałby także, aby nadać nazwy: "Autostrada Wolności" - trasie z Warszawy na Zachód i "Autostrada Solidarności" - drodze z Gdańska do granicy południowej.
Kancelaria Prezydenta, we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Ośrodkiem Rozwoju Edukacji, ogłosiła także konkurs Młodzi dla Wolności, który ma zachęcić młodych do poznania najnowszej historii Polski i historii przemian wolnościowych, które nastąpiły w ciągu ostatnich 25 lat. 20 grudnia 2013 roku zakończono przyjmowanie zgłoszeń, prezentacje projektów szkół odbędzie się podczas uroczystości w czerwcu.
Pod adresem http://www.prezydent.pl/swieto-wolnosci/zaprezentuj-swoj-projekt/ wciąż można zgłaszać inicjatywy dotyczące wspólnego świętowania 25-lecia polskiej wolności.
Kancelaria Prezydenta zaprasza również do występowania o patronat prezydenta Bronisława Komorowskiego dla przedsięwzięć z okazji 25-lecia wolności. Mogą się one odbywać w kraju lub za granicą oraz mają nawiązywać do przemian demokratycznych w Polsce. Wniosek można złożyć elektronicznie, przez wypełnienie formularza na stronie internetowej: https://www.prezydent.pl/swieto-wolnosci/patronat-wniosek/.
Prezydent 31 sierpnia 2013 r., w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych, wystosował apel do wszystkich obywateli, organizacji pozarządowych, samorządów, instytucji, szkół, ludzi kultury, biznesu o wspólne uczczenie jubileuszu polskiej wolności.
Kancelaria Prezydenta przypomina, że w roku 2014 przypadają również inne ważne wydarzenia dla Polski: 15-lecie przystąpienia do NATO i 10-lecie wstąpienia do Unii Europejskiej oraz zaplanowana na 27 kwietnia 2014 roku kanonizacja Jana Pawła II. "Rocznice te będą także okazją do upamiętnienia działalności i dorobku wielkich Polaków, którzy przyczynili się do zmian ustrojowych i społecznych oraz do podejmowania tematów odwagi i solidarności w życiu obywatelskim" - podkreślono.(PAP)
hgt/ as/ eaw/ mag/