Łyżka wykonana z kości, która była własnością zesłańca syberyjskiego, wcześniej uczestnika Powstania Styczniowego, jest majowym zabytkiem miesiąca Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Można ją oglądać w instytucji do końca miesiąca.
Akcja "Zabytek miesiąca" została zapoczątkowana w Muzeum Podlaskim w 2021 roku, ma przybliżać historię przedmiotów ze zbiorów, których na co dzień nie można oglądać. Eksponaty prezentowane są w głównym holu głównej siedziby muzeum - w Ratuszu w Białymstoku; zmieniają się co miesiąc.
W maju zabytkiem miesiąca została łyżka zesłańca. "W bieżącym roku obchodzimy 160. rocznicę największego polskiego zrywu narodowego – Powstania Styczniowego, które wybuchło 22 stycznia 1863 r. po ogłoszeniu Manifestu Tymczasowego Rządu Narodowego. Prezentowany zabytek jest świadkiem tych wydarzeń oraz represji, jakie spotkały Polaków walczących o wolność swojej Ojczyzny" - informuje Muzeum Podlaskie.
Łyżka wykonana z kości stanowiła własność zesłańca syberyjskiego z 1863 r oku, wcześniej uczestnika Powstania Styczniowego - wynika z informacji muzeum. Instytucja podkreśla, że przedmiot jest "symbolem polskiej drogi do odzyskania niepodległości". "Ten niewielki eksponat niegdyś był towarzyszem ludzkiej niedoli, natomiast obecnie przypomina nam o trudnych dziejach Polaków i ich ojczyzny" - podało muzeum.
Zabytek, który na co dzień znajduje się w zbiorach Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim, oddziale Muzeum Podlaskiego, datowany jest na drugą połowę XIX wieku. Łyżka wykonana jest z kości, prawdopodobnie z fragmentu kości bydlęcej; ma 36 cm długości. Do muzeum w Bielsku Podlaskim przekazała ją mieszkanka tego miasta.
Zabytek można oglądać do 31 maja. Dopełnianiem ekspozycji jest karta okolicznościowa z opisem zabytku, którą można nabyć w muzeum.
Akcja "Zabytek miesiąca" jest prowadzona w muzeum od września 2021 roku i ma zwiększyć popularność muzeum wśród zwiedzających i zachęcać do zwiedzania placówki. Pierwszym eksponatem była ceramiczna plakieta z wizerunkiem twarzy Józefa Piłsudskiego, datowana na lata 30. ubiegłego wieku. W kolejnych miesiącach - m.in. przedwojenna figura fajansowa "Niedźwiedź", srebrna lampa chanukowa z 1875 roku, ikona Matki Bożej Pocieszenia z ok. 1500 roku, radio z getta w Bielsku Podlaskim czy średniowieczny naszyjnik odkryty w podlaskiej miejscowości Czarna Wielka.
Muzeum Podlaskie w Białymstoku to największa taka instytucja w regionie; jest placówką kultury prowadzoną przez samorząd województwa. W skład muzeum wchodzi siedem jej oddziałów; to także m.in. Muzeum Ikon w Supraślu i muzeum w zabytkowej synagodze w Tykocinie. Nowym oddziałem ma być powstające muzeum w Okopach, upamiętniające pochodzącego z tej wsi ks. Jerzego Popiełuszkę.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ ann/