W opolskim Teatrze im. Jana Kochanowskiego od środy goszczą uczestnicy Międzynarodowej Konferencji Teatralnej ETC i II Europejskiego Forum Teatralnego, które jest organizowane przez Komisję Europejską. Zakończenie spotkania zaplanowano na 14 maja.
Jak podkreślają organizatorzy spotkania, w trakcie czterech dni ludzie teatru i decydenci będą dyskutowali o aktualnych wyzwaniach i możliwościach stojących przed teatrami. Podczas paneli omawiane będą m.in. skutki pandemii i ograniczenia środków finansowych dla artystów oraz wojna na Ukrainie.
"Tematy paneli dyskusyjnych skupią się nie tylko na skutkach pandemii i ograniczeniu środków finansowych dla artystów oraz wojnie toczącej się przy polskiej granicy, ale również na wpływie produkcji teatralnych na środowisko, tworzeniu optymalnych strategii działania oraz wykorzystaniu form cyfrowych w celu zwiększenia zasięgu i dostępności teatru" - poinformowali gospodarze spotkania z Teatru im Jana Kochanowskiego.
Konferencja ETC to wydarzenie, podczas którego reprezentanci z teatrów członkowskich European Theatre Convention wraz z zaproszonymi gośćmi mogą wymienić poglądy i poszerzyć własne perspektywy. Teatr im. Jana Kochanowskiego jest jedynym teatrem w Polsce, który należy do grona teatrów członkowskich ETC. Zdaniem organizatorów, konferencja organizowana przez European Theatre Convention to doskonała okazja do zbadania nowych trendów w teatrze europejskim, promowania sieci kontaktów i podnoszenia świadomości na temat aktualnych wyzwań.
W programie tegorocznych wydarzeń znajdą się seminaria dotyczące nowych technologii w teatrze, prezentacje rezydencji artystycznych, spotkania networkingowe oraz pitchingi projektów artystycznych. Teatr im. Jana Kochanowskiego zaprezentuje w ramach konferencji showcase własnych produkcji. Pokazane zostaną spektakle „Danse Macabre” w reż. Renaty Piotrowskiej-Auffret, „Coś pomiędzy” w reż. Tomasza Cymermana, „Badania ściśle tajne” w reż. Norberta Rakowskiego oraz gościnny spektakl „5:00. UA” w reż. Yulii Maslak, stworzony przez artystki z Ukrainy w ramach rezydencji artystycznej pod egidą Forum Dyrektorów Teatrów Województwa Śląskiego. (PAP)
autor: Marek Szczepanik
masz/ aszw/