Film rosyjskiej reżyser Natalii Kandudiny "Chram" otrzymał nagrodę specjalną prezesa Instytutu Pamięci Narodowej na białoruskim Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Chrześcijańskich Filmów i Programów Telewizyjnych Magnificat 2013 - poinformował w niedzielę PAP Michał Kurkiewicz z IPN.
"Chram" to film, który opowiada o historii katolickiego kościoła (zwanego niegdyś polskim) przy ulicy Małej Gruzińskiej w Moskwie; obecnie katedry Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.
"Prezes IPN Łukasz Kamiński nagrodził ten obraz za popularyzację dramatycznej historii Kościoła katolickiego w XX-wiecznej Rosji" - poinformował Kurkiewicz.
"Chram" to film, który opowiada o historii katolickiego kościoła (zwanego niegdyś polskim) przy ulicy Małej Gruzińskiej w Moskwie; obecnie katedry Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.
Wyświęcona w 1911 r. neogotycka świątynia, wraz z całym krajem, przechodziła dramatyczne koleje losu. Została zamknięta w 1937 roku i przejęta przez państwo, księży i wiernych zdziesiątkowały stalinowskie represje, sam budynek ucierpiał w trakcie niemieckich bombardowań podczas wojny. Od 1956 roku - po przebudowie wnętrza na gmach 4-piętrowy - w odebranym wiernym kościele urzędowały rozmaite sowieckie instytucje.
Od 1990 roku przed wejściem do kościoła odprawiano msze, wierni po wielu kłopotach odzyskali go w 1996 roku. Zdewastowany budynek należało odrestaurować. Trzy lata później kard. Angelo Sodano ponownie poświęcił kościół, który teraz ma status katedry.
Nagroda prezesa IPN to nie jedyny polski wątek na festiwalu w Mińsku. W niedzielę film polskiego reżysera Marcina Janosa Krawczyka „Matka 24 h” zdobył nagrodę Grand Prix festiwalu Magnificat 2013.
„Matka 24h” to film dokumentalny opowiadający o trwającej od 55 lat peregrynacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej po mniejszych i większych miejscowościach w Polsce.
Film Krawczyka był kilkakrotnie nagradzany w naszym kraju. W 2013 roku zdobył na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Nowe Horyzonty” we Wrocławiu nagrodę dla filmu dokumentalnego w konkursie polskich filmów krótkometrażowych.
W festiwalu Magnificat, który odbył się w dniach 4-5 stycznia 2014 r., pokazano 17 filmów z 10 państw. Festiwalowi patronuje Konferencja Biskupów Katolickich Białorusi, a głównym organizatorem przedsięwzięcia jest katolickie stowarzyszenie mediów SIGNIS-Białoruś. (PAP)
agy/ itm/