Szkoła Polska przy Ambasadzie RP w Madrycie obchodziła jubileusz 35-lecia swojej działalności – mówi PAP w sobotę dyrektor placówki Małgorzata Małaśnicka. W uroczystościach wzięła udział m. in. ambasador RP Anna Sroka, konsul Justyna Tokarska, uczniowie, dyrektorzy i nauczyciele szkół oraz przedstawiciele organizacji polonijnych.
Z tej okazji jubileuszu szkoły małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda wystosowała list, w którym wyraziła uznanie dla pracy "na rzecz polskiej edukacji na hiszpańskiej ziemi".
"To dzięki Państwa wysiłkom dzieci oraz młodzież mogą poznać polską kulturę, historię, zwyczaje, a przede wszystkim uczyć się języka polskiego. Dziękuję za wszelkie podejmowane działania, które przyczyniają się do budowania i podtrzymania polskości, ale też za wychowywaniem podopiecznych w duchu i poszanowaniu dwóch kultur, w których dorastają+ - napisała.
Listy gratulacyjne przekazali także Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak, minister edukacji Przemysław Czarnek oraz dyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (ORPEG) Justyna Kralisz.
Dyrektor polskiej szkoły w Madrycie od 2010 r. Małgorzata Małaśnicka otrzymała z rąk ambasador RP Odznakę Honorową "Bene Merito" nadaną przez ministra spraw zagranicznych.
Dyrektor szkoły przekazała dyplomy uznania dla nauczycieli i rodziców aktywnie działających na rzecz polskiej placówki oświatowej.
Szkoła Polska przy Ambasadzie RP w Madrycie jest jedyną polską publiczną placówką oświatową w Hiszpanii - podkreśliła w rozmowie z PAP dyr. Małaśnicka.
Podlega polskiemu ministerstwu edukacji narodowej, a jej prace koordynuje Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granica (ORPEG). Prowadzi nauczanie uzupełniające na poziomie szkoły podstawowej oraz liceum w zakresie edukacji wczesnoszkolnej, języka polskiego oraz wiedzy o Polsce. Szkoła jest bezpłatna i wydaje oficjalne polskie świadectwa.
Uczniowie biorą udział w wydarzeniach kulturalnych, jak wystawy, projekcje filmowe, konkursy czytania w języku polskim czy konkursy recytatorskie. Placówka oświatowa wspomaga dzieci przyjeżdzające do Hiszpanii w odnalezieni się w nowych realiach, a w razie planowanego powrotu do kraju ułatwia uczniom włączenie się w polski system nauczania.
Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)
opi/ sp/