Chciałbym razem z wami budować tu, na Górnym Śląsku, Kościół, do którego każdy jest zaproszony i w którym każdy znajdzie swoje miejsce – napisał w słowie do wiernych nowy metropolita katowicki abp Adrian Galbas. Jego ingres do katowickiej katedry zaplanowano na 17 czerwca.
ak podała w środę nuncjatura apostolska w Polsce, papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Wiktora Skworca z posługi metropolity katowickiego i mianował jego następcą dotychczasowego koadiutora katowickiego abp. Adriana Galbasa. Abp Skworc złożył rezygnację na ręce Ojca Świętego po ukończeniu w maju 75 lat. Był metropolitą katowickim przez 12 lat.
W swoim pierwszym oficjalnym słowie do wiernych, opublikowanym w środę przez katowicką kurię, abp Galbas zauważył, że jego powołanie nastąpiło w dniu, kiedy Kościół obchodzi święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Jak tłumaczył, jest to „święto wyjścia”, kiedy Maryja „wyrusza w niełatwą drogę, by opowiedzieć innym o wielkich dziełach, jakich doświadczyła; by opowiedzieć o Bogu, którego poznała i którego kocha, ale także by posłuchać o tym, jak Bóg działa w życiu innych”.
„Ta scena jest obrazem Kościoła. To Kościół synodalny; Kościół, który wychodzi i idzie; który nieustannie jest w drodze. Kościół spotkania. Taki Kościół chciałbym razem z Wami budować tu, na Górnym Śląsku. Na moim Śląsku. Kościół, do którego każdy jest zaproszony i w którym każdy znajdzie swoje miejsce. Kościół, który jest skoncentrowany na Chrystusie i chce Go głosić” – napisał nowy metropolita katowicki.
„Kościół, który nie zamyka ani nawet nie przymyka oczu na problemy, ale też nie pozwoli, aby one go sparaliżowały i zatrzymały w misji głoszenia Dobrej Nowiny. Kościół, który – mocą łaski Bożej – wciąż się odbudowuje i odnawia, który uparcie pragnie większej doskonałości i do niej dąży” – kontynuował arcybiskup, zapraszając wszystkich – duchownych i świeckich – do wspólnej wędrówki.
„Chodźcie ze mną! Pozwólcie mi iść z Wami! Idźmy razem! Świat potrzebuje dziś słyszeć, a jeszcze bardziej widzieć, wielkie dzieła, których dokonuje w nas Bóg” – czytamy w przesłaniu abp. Galbasa.
Nowy metropolita przyznał, że choć jako koadiutor niby mógł przygotować się do czekającej go posługi arcybiskupa katowickiego, to jednak „bardzo boi się tej drogi”. Przytoczył słowa dyrektorium o pasterskiej posłudze biskupów Apostolorum successores, wskazując, że oddają one obecny stan jego ducha.
„Urząd pasterski biskupa, to znaczy jego zwyczajna i codzienna troska o trzodę (…), jest bez wątpienia zadaniem bardzo trudnym, zwłaszcza w obecnych czasach. Biskup z pokorną mądrością uznaje kruchość swoich możliwości, lecz bynajmniej nie traci ducha. Wie Komu zaufał (…); jest pewny, że chodzi tu o sprawy samego Boga, +który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy+; ufa, że wszystko może w Tym, który go umacnia (…) i dlatego podtrzymuje go nieugięta nadzieja, że jego trud bez względu na to, jaki by był, nie jest daremny przed Panem (…). Pan Jezus nieustannie towarzyszy swojemu Kościołowi i jego sługom, zwłaszcza biskupom, którym powierzył kierowanie Kościołem; wraz z tym urzędem daje on łaskę, wraz z brzemieniem dodaje sił” – zacytował kościelny dokument abp Galbas.
Nowy metropolita wyraził serdeczne podziękowania dla swojego poprzednika abp. Wiktora Skworca za jego dwunastoletnie przewodzenie Kościołowi na Górnym Śląsku. „Dziękuję za jego szczere zaangażowanie w sprawy ludzi i społeczeństwa, za oddanie, za wiele dobrych i ponadczasowych pomysłów i dzieł” – napisał, zapraszając wszystkich na swój ingres do katowickiej katedry 17 czerwca o 11.00.
„Módlcie się za mnie, a ja obiecuję modlitwę za Was i w Waszych intencjach. Wspierajmy się w drodze, która jest przed nami” – zakończył abp Galbas, powierzając siebie i wiernych „opiece Najświętszej Maryi Panny, Pani z Piekar i z Pszowa, oraz naszych Patronów: św. Jacka, błogosławionych śląskich męczenników: ks. Jana Machy, ks. Józefa Czempiela i ks. Emila Szramka, a także św. Józefa, przemożnego Opiekuna Kościoła”.
Adrian Józef Galbas urodził się 26 stycznia 1968 r. w Bytomiu. W 1987 r. został przyjęty do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego Księży Pallotynów. Śluby wieczyste złożył w 1993 r. w Zakopanem, a 7 maja 1994 r. w Ołtarzewie przyjął święcenia kapłańskie. Pracował m.in. w parafiach w Łodzi i Poznaniu, a od 12 grudnia 2019 r. był biskupem pomocniczym diecezji ełckiej. Jego zawołaniem biskupim są słowa "Pax Christi" (Pokój Chrystusa). 4 grudnia 2021 r. został katowickim arcybiskupem koadiutorem, z prawem następstwa na urzędzie metropolity katowickiego po abp. Skworcu.(PAP)
mab/ joz/