Laureatami 12. edycji Nagrody im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii zostali dziennikarze i redakcje z Izraela, Polski i Szwecji, oraz dziennikarze zagraniczni relacjonujący wydarzenia w Polsce po rosyjskiej agresji na Ukrainę.
W sobotę w Muzeum Emigracji w Gdyni nagrodzono laureatów dwunastej edycji Nagrody im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii.
W kategorii dziennikarz medium polonijnego laureatką została Karolina Przewrocka-Aderet. Jury nagrodziło ją za cykl wywiadów z polskimi Żydami w Izraelu, ukazujących wspólnotę losów polsko-żydowskich także we współczesnym ujęciu, opublikowanych w kwartalniku "Kalejdoskop".
Karolina Przewrocka-Aderet powiedziała, że gdy przyjechała do Izraela w 2014 r. wybór relacji polsko-żydowskich, jako główna tematyka zainteresowania wydawał się ciekawy, bezpieczny i pasujący do jej dialogowej wrażliwości. "Delikatnej materii relacji polsko-żydowskich z milionem niuansów i odcieni, nie sposób dokładnie wyrazić w kilku zdaniach, jak na przykład w szybkim wywiadzie telewizyjnym. Nie możemy tego oczekiwać, bo relacje polsko-żydowskie nie są rozmową o liczbach. Nie są licytacją na ofiary i ratujących. To rozmowa o najdelikatniejszych uczuciach, o utraconej matce, o zamordowanym dziecku, o nocnych krzykach po polsku w kibucach jeszcze wiele lat po wojnie" – mówiła Przewrocka-Aderet i podkreśliła, że Polacy i Żydzi muszą ze sobą rozmawiać ze zrozumieniem i szacunkiem.
W kategorii dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne nagrodę przyznano Karolinie Walczowskiej i Natalii Gomułce za publikację w portalu Onet.pl "Mają chronić pracowników w Holandii, a "tworzą obozy" - o nieprawidłowościach, których dopuszczają się wobec polskich pracowników zagranicą agencje pośrednictwa pracy.
W kategorii dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii laureatami zostali wszyscy dziennikarze zagraniczni, relacjonujący wydarzenia w Polsce po rosyjskiej agresji na Ukrainę w pełnej skali. Nagroda jest wyrazem wdzięczności za pokazanie światu solidarnej i otwartej postawy Polaków wobec uchodźców wojennych z Ukrainy.
W kategorii redakcja medium polonijnego uhonorowano kwartalnik "Polonia Nowa" wydawany w języku polskim i szwedzkim.
Nagrody w indywidualnych kategoriach dziennikarskich stanowią: statuetka oraz nagroda finansowa w wysokości 10 tys. zł, nagrodę w kategorii redakcja medium polonijnego stanowi statuetka.
Nagroda im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii powstała z inicjatywy Press Club Polska, Jakuba Płażyńskiego, prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz marszałka województwa pomorskiego. (PAP)
autor: Krzysztof Wójcik
kszy/ amac/