Koncerty z udziałem polskich i zagranicznych artystów, wykład oraz prapremierowy pokaz filmu dokumentalnego znalazły się w programie 58. Międzynarodowego Festiwalu Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 15–18 czerwca oraz 15 sierpnia.
Festiwal Henryka Wieniawskiego hołduje postaci oraz twórczości polskiego wirtuoza skrzypiec i kompozytora, który wielokrotnie gościł z koncertami w Szczawnie-Zdroju na Dolnym Śląsku. Wydarzenie propaguje literaturę skrzypcową samego Wieniawskiego, prezentuje dorobek artystyczny jego brata Józefa, córki Ireny Wieniawskiej, a także innych polskich i europejskich kompozytorów współczesnych Wieniawskiemu.
Tegoroczny festiwal zainauguruje w czwartek, 15 czerwca w Teatrze Zdrojowym koncert laureatki I nagrody 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego - Japonki Hiny Maedy z Orkiestrą Filharmonii Północno-Czeskiej z Teplic, pod batutą Wilsona Hermanto. W programie koncertu znalazły się dzieła Wieniawskiego, Beethovena i Dvořáka.
Dzień później, 16 czerwca odbędzie się pokaz premierowego filmu dokumentalnego pt. "Dusza skrzypiec Henryka Wieniawskiego" w reżyserii Wojciecha Czemplika. Dokument opowiada o losach instrumentów, na których grał sam kompozytor.
W sobotę, 17 czerwca zaplanowano z kolei wykład Marka Dyżewskiego "Sztuce na chwałę, rodakom ku pokrzepieniu". Tego dnia odbędzie się także koncert skrzypaczki Amelii Maszońskiej, której towarzyszyć będzie na fortepianie Michał Orgasiński. Publiczność wysłucha m.in. utworów Wieniawskiego i Szymanowskiego.
Podczas koncertu finałowego, który odbędzie się w niedzielę, 18 czerwca wystąpi Wojciech Niedziółka (skrzypce) z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze pod batutą Szymona Makowskiego. Zabrzmią wówczas m.in. utwory Rossiniego, Wieniawskiego i Dvořáka.
Festiwal będzie miał swój epilog 15 sierpnia. Wówczas w Hali Spacerowej w Parku Zdrojowym zaplanowano koncert zespołu Spirituals Singers Band w rocznicę występu Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju. W programie znalazły się utwory Wieniawskiego, Moniuszki a także spirituals, gospels i standardy jazzowe.
Organizatorami festiwalu jest Teatr Zdrojowy w Szczawnie-Zdroju, Uzdrowiskowa Gmina Miejska Szczawno-Zdrój oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego. (PAP)
Autorka: Agata Tomczyńska
ato/ mrr/