W najbliższy wtorek na pl. Wolności w Katowicach zostanie otwarta wystawa poświęcona wizycie Jana Pawła II na lotnisku Muchowiec w 1983 r. Tego dnia minie dokładnie 40. rocznica spotkania z wiernymi, które zgromadziło ponad milion osób. Było to to największe zgromadzenie w historii Katowic – zaznaczają organizatorzy.
„Na wystawę składa się 12 zdjęć o wielkości 5/2,5 metra wraz z fragmentami homilii papieża z tego dnia oraz wspomnieniami świadków historii, którzy uczestniczyli w tym wydarzeniu. Wiele z tych osób będzie obecnych na otwarciu” - zapowiedzieli organizatorzy. Wystawa została przygotowana przez Stowarzyszenie Pokolenie przy wsparciu finansowym Muzeum Śląskiego i samorządu Katowic.
Pomysłodawcy upamiętnienia wizyty sprzed 40 lat zaznaczają, że wraz z rozpoczęciem pontyfikatu Jana Pawła II w 1978 r. rozpoczęła się nowa epoka w historii świata - schyłku komunizmu, upadku żelaznej kurtyny, powstania Solidarności, a w efekcie nowego układu sił Europie.
„Pierwszą zagraniczną podróż Jan Paweł II odbył do Meksyku. Potem, w czerwcu 1979 roku, przyleciał do Polski. Jego słowa podczas mszy na Placu Zwycięstwa w Warszawie: +Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi, tej Ziemi+ stały się symbolem pierwszej pielgrzymki. Ku konsternacji władz państwowych, papieża wszędzie witały tłumy. Ludzie zobaczyli, ilu ich jest, poczuli siłę” - zaznaczyli przedstawiciele Stowarzyszenia Pokolenie.
Jak przypomnieli, już w kolejnym roku powstała Solidarność, inspirująca się naukami Ojca Świętego. Zdjęcia Jana Pawła II znalazły się na bramach strajkujących zakładów, a przedstawiciele władz Solidarności spotkali się z papieżem-Polakiem w Watykanie. Papież pozostawał wielkim zwolennikiem zmian w Polsce i wspierał Solidarność na arenie międzynarodowej, współpracując z przywódcami wolnego świata.
Według planów papież miał ponownie złożyć wizytę w Polsce w sierpniu 1982 r., jednak ówczesne władze nie zgodziły się na warunki przedstawione przez stronę kościelną - zniesienie stanu wojennego i zwolnienie internowanych. Władze PRL obawiały się też rozruchów związanych z rocznicą porozumień sierpniowych oraz wykorzystania przyjazdu papieża do celów politycznych. Ekipa rządząca domagała się także od episkopatu, by wyparł się Solidarności i potępił duchownych, wspierających opozycję.
Nową datę pielgrzymki udało się uzgodnić po jesiennych rozmowach, które skupiały się na trzech kluczowych punktach: terminie przyjazdu, trasie pielgrzymki i spotkaniu papieża z Lechem Wałęsą. W marcu 1983 r. prymas Józef Glemp i przewodniczący Rady Państwa Henryk Jabłoński skierowali do papieża oficjalne zaproszenia.
W trakcie drugiej pielgrzymki do Polski papież przyleciał do Katowic z Poznania, odprawił nabożeństwo maryjne i wygłosił homilię. Mówił m.in. o etyce pracy i godności pracownika. Według sprawozdań przygotowanych przez Służbę Bezpieczeństwa w spotkaniu uczestniczyło około 900 tys. osób, natomiast strona kościelna liczbę pielgrzymów szacowała na 1,5 mln. Uroczystość zabezpieczało ponad 15 tys. funkcjonariuszy MO, SB i żołnierzy oraz 10 tys. członków służby porządkowej kościelnej, a także ponad 1,2 tys. osób ze służby medycznej. Druga część wizyty miała miejsce w katowickiej katedrze pw. Chrystusa Króla, gdzie papież spotkał się z chorymi i inwalidami pracy.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ aszw/