Poeta, prozaik, autor reportaży Adam Wiesław Kulik został w piątek uhonorowany tablicą pamiątkową w zamojskiej Alei Sław. Doceniono m.in. jego pracę nad zbiorem wspomnień o Bolesławie Leśmianie.
W zamojskiej Alei Sław przy ul. Grodzkiej odsłonięta została tablica pamiątkowa z odciskami butów Adama Kulika. Odpowiadając na pytania mediów uhonorowany przyznał, że nie spodziewał się wyróżnienia.
"Sporo rzeczy zrobiłem dla Zamojszczyzny, czy pisząc o ludziach stąd pochodzących, o społeczeństwie, ale traktowałem to jako normalną robotę, nie spodziewałem się za to nagrody czy tego, że zostanie to docenione. Pracowałem w telewizji, pisałem książki i dla mnie było oczywiste, że robię to, co znam najlepiej. A znam najlepiej tereny wschodnie" – powiedział Kulik.
Przypominając pracę nad zbiorem wspomnień "Leśmian, Leśmian" (2008), który dotyczy zamojskiego etapu życia Bolesława Leśmiana powiedział, że przygotowując książkę przeprowadził wywiady z ponad setką osób. "Zdawałem sobie sprawę, że zbieram dosłownie ostatnie okruchy, że jeśli tego nie zbiorę, to przepadnie na zawsze. Dlatego starałem się to robić bardzo konsekwentnie i do końca"- stwierdził.
Jak zauważył, w Zamościu ciągle można odkrywać coś nowego. "Tutaj działali świetni pisarze, historycy i to też należałoby popularyzować. Nie wszystko zostało odkryte" – zastrzegł.
Pomysłodawczyni i organizatorka Alei Sław w Zamościu, Teresa Madej, zwróciła uwagę na bogatą i intrygującą twórczość Adama Kulika. "Swoją twórczość związał z Zamojszczyzną, Lubelszczyzną, polskimi kresami. Jest bardem słowa. Odkrył Leśmiana dla Zamościa. Tu też wzrastał, zaczynając w 1975 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Zamościu, tworząc Klub Literacki Młodych i stawiając pierwsze kroki w poezji" – powiedziała.
Podczas uroczystości otwarto wystawę fotograficzną "15 lat Alei Sław", po której odbył się koncert Marzeny i Zbigniewa Małkowiczów. O godz. 20:20 – jak podali organizatorzy wydarzenia - odbędzie się widowisko "Pejzaże z Panem Kulikiem" w wykonaniu Waldemara Barwińskiego, Marzeny i Zbigniewa Małkowiczów i Tomasza Ziąbkowskiego, performance "Ożywione fotografie", a także projekcja filmów o Adamie Kuliku, Bolesławie Leśmianie i Fryderyku Chopinie.
W sobotę o godz. 15 na Rynku Wodnym odbędzie się spacer "Szlakiem Poezji", podczas którego wiersze Bolesława Leśmiana będzie interpretował Jerzy Rogalski. Następnie zaplanowano spotkanie z Adamem Kulikiem i książką "Nostalgia Wschodu. Śladami Unitów".
Adam Wiesław Kulik urodził się 29 stycznia 1950 w Tomaszowie Lubelskim. Ukończył filologię polską na UMCS. Jest poetą (tom "Pejzaże z Panem Lemonem" 1979), autorem powieści ("Lot" 1985, "Gra" 1993), cyklu reportaży ("Nostalgia Wschodu. Z biegiem Bugu" 2016, "Nostalgia Wschodu. Śladami unitów" 2023), a także reporterem, twórcą filmów dokumentalnych i edukacyjnych, których dla TVP zrealizował ok. 300. Wyróżnienia: Ambasador Kultury Zamościa (2007), Nagroda Artystyczna Miasta Lublin (2008), Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2018).
W zamojskiej Alei Sław znajduje się już kilkanaście tablic z nazwiskami ważnych dla miasta społeczników i artystów, w tym m.in. Róża i Jan Zamoyscy herbu Jelita, kompozytor i dyrygent Zbigniew Małkowicz, konserwator zabytków Maria Sarnik-Konieczna, zespół Vox, aktor, reżyser i pedagog Jan Englert, aktorka Beata Ścibakówna, filmowiec i pedagog Janusz Zanussi, jazzman Jan Ptaszyn Wróblewski oraz aktor, pedagog i reżyser Jan Machulski.(PAP)
Autor: Piotr Nowak
pin/ aszw/