Prace artystów posługujących się językiem realizmu, filmy austriackiej artystki Valie Export oraz zwycięskie prace konkursu organizowanego przez muzeum i firmę Oknoplast prezentuje na trzech najnowszych ekspozycjach Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.
Otwarta w czwartek wystawa "Współczesne modele realizmu" jest nową odsłoną ekspozycji o tym samym tytule. Zaprezentowane na niej zostały prace dotąd niepokazywane, w tym nabytki z ostatnich lat. Wśród nich znalazły się prace Stefana Papcy i Suzanne Husky.
"Istnieje w obiegowym rozumieniu przekonanie, ze sztuka powinna być realistyczna, że sztuka odwzorowuje świat. Chciałam pokazać, że realizm to nie jest jedno słowo, to nie jest jedno rozumienie. Realizm to jest mnóstwo różnych języków na bazie tego, że coś przypomina coś realnego" – podkreśliła podczas konferencji prasowej z okazji otwarcia wystaw dyrektorka muzeum i kuratorka wystawy Maria Anna Potocka. „Mamy do czynienia z różnymi wariantami realizmu i pewnymi egzystencjalnymi refleksjami" – dodała.
Od czwartku odwiedzający MOCAK mogą zwiedzać również wystawę prac Valie Export „Trudne doświadczenia na sobie i innych”. To wybór 10 wideo z lat 1966-2008 obejmujący filmy eksperymentalne, wideoperformanse, wideopoematy, akcje w przestrzeni publicznej oraz zapis performansu z Biennale w Wenecji w 2007 roku. Wśród prac jest m.in. debiut artystki z 1966 roku.
Jak zaznaczyła podczas konferencji kuratorka wystawy Dominika Mucha, intencją muzeum jest zaprezentowanie przekroju twórczości artystki w układzie chronologicznym.
"Twórczość Export jest zaliczana do sztuki konceptualnej, sama artystka jest uznawana za jedną z prekursorek wideo i performansu oraz za pionierkę sztuki feministycznej. Jej prace znajdują się w najważniejszych kolekcjach sztuki współczesnej na świecie" – zwróciła uwagę kuratorka wystawy. "Myślę, że ta wystawa może wydawać się trochę historyczna pod względem formalnym, ale pod względem tematycznym znajdują się w niej prace, które są głosem w dyskusji na temat roli kobiet w społeczeństwie i podmiotowości kobiet, co wydaje się aktualne" – dodała.
Na ostatniej z trzech nowo otwartych wystaw zaprezentowanych zostało pięć projektów i pięć realizacji, nagrodzonych oraz wyróżnionych w konkursie organizowanym przez MOCAK i Oknoplast. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu w dowolnej technice projektu pracy artystycznej, której podłożem będzie okno.
Zwycięzcą został malarz i rysownik Jakub Słomkowski, drugą i trzecią nagrodę przyznano Andrzejowi Wełmińskiego oraz Mateuszowi Sakowi. Wyróżnieni zostali także Marta Hołderna, Michał Iwański, Ada Jurczak-Łowkis, Jerzy Kosałka, Robert Kuta, Drack Maeva i Klaudia Milačić. Laureatów wskazało jury pod przewodnictwem Andy Rottenberg w składzie Andrzej Bednarczyk, Edyta Kurpiel-Placek, Maria Anna Potocka oraz Andrzej Starmach.(PAP)
autorka: Julia Kalęba
juka/ dki/