Plenerowe kino, a także koncerty w parku Pałacu Branickich, Parku Planty i na tarasach – to propozycje instytucji kulturalnych na lato „pod chmurką” w Białymstoku.
Białostocki Ośrodek Kultury jak co roku przygotował plenerowe propozycje na całe wakacje.
Przy budynku instytucji rozstawiony jest ekran, na którym wyświetlane są, co dwa tygodnie filmy, produkcje powstałe w ostatnich latach. W sobotę będzie można obejrzeć australijski film "Rzeka" w reżyserii Jennifer Peedom i Josepha Nizeti. "Film jest spojrzeniem z lotu ptaka na związek ludzkości z rzekami. Zabiera nas w podróż w czasie i przestrzeni, pokazując rzeki w niespotykanej skali i z niezwykłej perspektywy" - informuje BOK.
W kolejne sobotnie wieczory będzie można obejrzeć m.in. "Simonę" Natalii Korynckiej-Gruz o Simonie Kossak czy film o mężczyznach, którzy kochają koty - "Kociarze" w reżyserii Mye Hoang.
Natomiast w niedzielę ruszają plenerowe koncerty w parkach "Lato w mieście". Jako pierwszy w Pawilonie Włoskim znajdującym się w parku Pałacu Branickich zagra zespół Pola, który tworzą Zofia Olszewska odpowiedzialna za teksty, wokal, delikatne dźwięki pianina oraz Piotr Komosiński – basista i kontrabasista.
W Pawilonie wystąpią też: Susz - łączący muzykę ludową z muzyką rockową, bluesową i alternatywną, Fragile - duet, którego kompozycje "to dialogi na skrzypce i zachodnioafrykańskie ngoni", a ze swingowo-jazzowym programem - Retro Orchestra. Koncert czeskiej grupy The Dixie Hot Licks zaplanowano w Parku Planty, przy głównej fontannie.
W lipcu koncertów muzyki żydowskiej będzie można posłuchać na tarasie Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Wystąpi Yankel Band z projektem muzycznym "Z tancbudy Szai Magnata" inspirowany żydowską muzyką przedwojennej Europy Wschodniej oraz zespół Sentido z programem "Opowieści z żydowskiego miasteczka".
Swoje "tarasowe" propozycje muzyczne na całe lato przygotował też NieTeatr, którego taras wychodzi na główny plac w mieście, Rynek Kościuszki. W ramach "Letniego grania" zagrają m.in. Zubek&Pentz Piazzolla Duo, mop, Jeszcze i Ola Chaładaj.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ aszw/