Polscy muzułmanie modlili się w piątek w Białymstoku w intencji ojczyzny i żołnierzy, w związku z przypadającym 15 sierpnia Świętem Wojska Polskiego. Ich uroczystości są w Podlaskiem stałą częścią programu wojewódzkich obchodów święta, podobnie jak modlitwy innych wyznań.
Muzułmańskie modlitwy za ojczyznę z okazji Narodowego Święta Niepodległości, Święta Konstytucji 3 Maja i Święta Wojska Polskiego odbywają się w Podlaskiem od kilkunastu lat. To powrót do tradycji przedwojennej, kiedy były one obowiązkowe. Ostatnie przed wojną odbyły się w 1938 r.
W piątkowej uroczystości w białostockim meczecie, powstałym po gruntownej, zakończonej w 2021 r. przebudowie Domu Kultury Muzułmańskiej, wzięli udział przedstawiciele służb mundurowych. Modlitwom przewodniczył imam Tatarskiego Centrum Kultury Islamu w Suchowoli Ramil Khyrov.
"Takie uroczystości mają dla nas takie samo znaczenie, jak dla każdego obywatela Polski. Jesteśmy patriotami, aktywnie uczestniczymy w ważnych państwowych świętach, przeżywamy te uroczystości" - powiedziała PAP Rozalia Bogdanowicz, sekretarz Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, organizatora tych modlitw.
Polscy wyznawcy islamu to przeważnie Tatarzy. Ich największe w kraju skupiska są w województwie podlaskim.
U zarania II Rzeczypospolitej istniał Pułk Ułanów Tatarskich, utworzony w 1919 r. z żołnierzy, którzy przeszli do wojsk polskich z armii rosyjskiej. Wziął on udział m.in. w wyprawie kijowskiej i w obronie Płocka przed bolszewikami. Po kilku latach został rozformowany, ale część żołnierzy utworzyła oddzielny szwadron w 13 Pułku Ułanów Wileńskich, który walczył potem w kampanii wrześniowej 1939 r.
Dokładna liczba wyznawców islamu w Polsce nie jest znana. Społeczność muzułmańska w województwie podlaskim oceniana jest na ok. 1,5 tys. osób, z czego połowa mieszka w Białymstoku. Liczba wszystkich polskich muzułmanów należących do MZR szacowana jest na 5 tys. osób. Wszystkich muzułmanów w Polsce, wliczając w to również m.in. studentów, przedsiębiorców, służby dyplomatyczne czy uchodźców z krajów islamskich, jest ok. 60 tys.
Oprócz muzułmańskich modlitw za ojczyznę, w programie obchodów narodowych świąt w Białymstoku, rokrocznie są również odprawiane nabożeństwa katolików, prawosławnych i ewangelików. Podkreśla to wielokulturowy i wielowyznaniowy charakter tego regionu. Ewangelicy za ojczyznę modlić się będą w Białymstoku w najbliższą niedzielę; nabożeństwa katolickie i prawosławne towarzyszą głównym wojewódzkim obchodom 15 sierpnia.(PAP)
Autor: Robert Fiłończuk
rof/ godl/