Zbiory esperanckie, starodruki, zaprezentuje Książnica Podlaska w portalu kronik@ – Krajowym Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury (kronika.gov.pl).
Sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Adam Andruszkiewicz i dyrektor Książnicy Podlaskiej Beata Zadykowicz podpisali w piątek w Białymstoku porozumienie w tej sprawie.
Portal Kronik@ - w formie cyfrowej - gromadzi i prezentuje najcenniejsze w Polsce zasoby nauki i kultury.
Książnica Podlaska jest największą biblioteką w północno-wschodniej Polsce. Na konferencji podano, że jest pierwszą instytucją kultury w Podlaskiem, która pokaże swoje zbiory na portalu kronik@.
W kronice znalazły się już pierwsze zbiory esperanckie Książnicy Podlaskiej. Dyrektor Książnicy Podlaskiej Beata Zadykowicz powiedziała dziennikarzom, że zbiory związane z esperanto to ok. 3,5 tys. tytułów. Podała, że w pierwszej kolejności będą udostępniane w kronice wszystkie posiadane pisma twórcy języka esperanto Ludwika Zamenhofa oraz znanego esperantystę Jakuba Szapiro (m.in. twórcę pierwszego podręcznika do esperanta - PAP) oraz np. "Martę" Elizy Orzeszkowej z zapiskiem Zamenhofa do autorki.
Książnica zaprezentuje też swoje starodruki. "W szczególności te, które były drukowane u bazylianów w Supraślu - najstarszy to rok 1712" - powiedziała Zadykowicz. Będą to przekłady Biblii, teksty dotyczące życia religijnego, ale też codziennego. Będzie też pokazane pierwsze wydanie "Pieśni Nabożnych" (1792 r.) Franciszka Karpińskiego.
Zadykowicz porównała, że kronik@ będzie w całości szerszym zbiorem niż np. Podlaska Biblioteka Cyfrowa. Dodała, że książnica będzie też chciała zaprezentować w kronice nie tylko woluminy, ale też inne zbiory, np. fotografie.
Sekretarz stanu w ministerstwie cyfryzacji Adam Andruszkiewicz powiedział, że Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury jest miejscem, gdzie Polacy będą mogli, w jednym miejscu, cyfrowo, bezpłatnie, blisko, "na co dzień spotykać się z kulturą".
"Wiemy, że dzisiaj nasze państwo ma ambicje, żeby być państwem wysoko rozwiniętym w kontekście technologicznym, które oferuje zaawansowane usługi cyfrowe, także usługi cyfrowe dla administracji" - powiedział Andruszkiewicz i dodał, że są wciąż podejmowane kolejne kroki, ale te technologie rozwijać. Dodał, że obecność w repozytorium to możliwość pochwalenia się placówek kultury regionalnymi zbiorami.
Adam Andruszkiewicz powiedział, że kronik@ będzie rozwijana. Podał, że obecnie jest w niej ponad 16 mln zasobów. "Chcemy, żeby kolejne instytucje dołączały, żeby Polacy docelowo mieli jedno miejsce, w którym będą mogli znaleźć wszystkie dobra kultury zdigitalizowane, dostępne na co dzień w sposób cyfrowy" - mówił Andruszkiewicz i dodał, że dzięki temu będzie można w każdej chwili obcować z kulturą poprzez komputer czy smartfon, ale zachęcał do bezpośredniego odwiedzania, np. Książnicy Podlaskiej.
Obecny przy podpisaniu porozumienia marszałek województwa podlaskiego dr Artur Kosicki podkreślił, że projekt umożliwia placówkom kultury pokazane tego, co mają najlepsze, a mieszkańcy będą mogli z tego korzystać. Wyraził nadzieję, że na portalu, instytucji kultury, muzeów z regionu znajdzie się jak najwięcej, aby pokazać regionalny potencjał, historię i tradycje. "Bo mamy się czym pochwalić, a kultura, historia naszego regionu jest bardzo bogata" - dodał marszałek. Podkreślił jednak, że "portal portalem", ale ważne jest też bezpośrednie korzystanie z placówek kultury.
Portal kronik@ powstał w 2022 r. w ramach projektu, za który była odpowiedzialna Kancelaria Prezesa Rady Ministrów we współpracy z ministerstwami edukacji i nauki oraz kultury i dziedzictwa narodowego. Projekt był - jak czytamy na portalu projektu - kwotą blisko 17,5 mln zł dofinansowany z UE z programu Polska Cyfrowa, ponad 3,1 mln zł pochodziło z budżetu państwa. Główny celi kroniki to upowszechnianie wiedzy o zasobach nauki i kultury, ale też scentralizowane zarządzania cyfrowymi dobrami nauki i kultury.(PAP)
autorka: Izabela Próchnicka
kow/ dki/