Przedstawieniu losów ludności polskich wsi w okresie II wojny światowej będzie poświęcona dwudniowa konferencja naukowa, która w czwartek rozpocznie się w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Udział w niej wezmą badacze z całej Polski.
W czwartek 21 września w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie (Świętokrzyskie) rozpocznie się konferencja naukowa "Wieś polska podczas II wojny światowej – rok 1943 na polskiej wsi". W programie znalazło się niemal 20 referatów badaczy z całego kraju.
Dariusz Skrzyniarz z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej poinformował we wtorek, że celem konferencji jest przedstawienie w szerokim kontekście historycznym i społecznym losów ludności zamieszkującej obszary wiejskie w okresie II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem zbrodni niemieckich popełnionych w 1943 r.
Prelegenci poruszą zagadnienia terroru i pacyfikacji polskich wsi, omówią stan badań nad procesami gospodarczymi, w tym wzrostu obciążeń ekonomicznych. Ponadto w programie konferencji znalazły się referaty ukazujące łączność życia wsi z działalnością podziemia niepodległościowego.
Konferencja rozpocznie się 21 września o godzinie 10.00. Blok tematyczny otwierający obrady będzie dotyczyć polityki gospodarczej realizowanej przez okupanta. Prelegenci przedstawią problematykę mało znaną, tj. przebieg wysiedleń ludności wiejskiej pod tworzone poligony wojskowe.
W drugim panelu wieś polska zostanie zaprezentowana jako zaplecze dla organizacji konspiracyjnych, a także jako miejsce świadczenia różnych form pomocy. Panel zamykający pierwszy dzień obrad ma na celu przedstawienie polskich i niemieckich źródeł historycznych. Referenci sięgną do analizy zapisów prasy podziemnej i do artykułów pism niemieckojęzycznych.
W piątek 22 września od godziny 10.00 obrady odbywać się będą w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" w Kielcach. Na początku przedstawione zostaną jednostki policyjne i wojskowe, które realizowały akcje represyjne na polskiej wsi. Oprócz udziału niemieckich zmotoryzowanych oddziałów żandarmerii zostanie poruszony temat wojsk węgierskich i ich stosunku do polityki terroru stosowanej wobec Polaków.
Ponadto przedstawiony zostanie temat eksterminacji Polaków na terenach dzisiejszej Białorusi. Kolejny panel będzie poświęcony Lubelszczyźnie, a szczególnie przebiegowi akcji wysiedlania ludności polskiej z Zamojszczyzny. Uzupełnieniem tej części obrad będzie analiza mniej znanych źródeł, jakimi pozostają okupacyjne dzienniki posiedzeń sołtysów.
W bloku tematycznym kończącym obrady prelegenci omówią przykłady zbiorowych i jednostkowych zbrodni niemieckich dokonanych w 1943 r. Podsumowaniem panelu będzie referat omawiający zagadnienie ścigania zbrodniarzy niemieckich. W trakcie wykładu zostanie zaprezentowana spuścizna Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Kielcach, a także stan badań, charakterystyka źródeł i postulaty badawcze.
Organizatorami konferencji są Muzeum Wsi Kieleckiej, Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach i Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. (PAP)
Autor: Wiktor Dziarmaga
wdz/ joz/