W otoczeniu zamku biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim widać już zarys teatru kwiatów. Pierwsze rośliny pojawią się na klombach w październiku.
Odtwarzanie ogrodów w suchej fosie i na międzymurzu zamkowym przybiera realne kształty. Trwa wytyczanie kwater kwiatowych we wschodniej części, gdzie powstanie teatr kwiatów i nawożenie humusu, by polepszyć glebę – poinformowała PAP kierownik lidzbarskiego oddziału Muzeum Warmii i Mazur Małgorzata Jackiewicz-Garniec.
Dodała, że ciepła i słoneczna pogoda sprzyja zakładaniu ogrodów, więc pierwsze nasadzenia w teatrze kwiatów, zgodnie z planem, mają się pojawić pod koniec października.
Teatr kwiatów będzie tak skomponowany, by przez okrągły rok na rabatach były rośliny, które będzie można podziwiać.
Ogrody powstające w otoczeniu zamku biskupiego w Lidzbarku Warmińskim nawiązują do tych, jakie założył i z wielką pasją prowadził w Lidzbarku biskup Ignacy Krasicki – autor niezapomnianych fraszek, satyr i pierwszej polskiej powieści nowożytnej "Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki".
Krasicki kochał rośliny. Uprawiał bardzo wiele gatunków róż, a także owoce egzotyczne, np. ananasy, które często nie przeżywały srogich wówczas warmińskich zim. Krasicki był wielkim ekscentrykiem: pijał ekskluzywną wówczas gorącą gęstą czekoladę, próbował latać balonem, kolekcjonował obrazy i skamienieliny. Jego pasje były niezwykle kosztowne.
Gotycki zamek biskupów warmińskich, z którego przez blisko 400 lat biskupi zarządzali Warmią, jest dziś pomnikiem historii. Zamek w ostatnich latach przechodzi gruntowne renowacje finansowane z Funduszów Norweskich. (PAP)
Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska
jwo/ joz/