105. rocznicę powstania Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, pierwszego niezależnego od zaborców organu polskiej władzy, upamiętni koncert arii i pieśni Stanisława Moniuszki w aranżacji Włodka Pawlika – informuje PAP Anna Żertka-Bednarek z magistratu w Cieszynie.
"19 października 1918 roku polscy działacze w Cieszynie powołali Radę Narodową Księstwa Cieszyńskiego. Jej celem było wcielenie tej części rozpadających się Austro-Węgier do odradzającej się Polski. Co więcej – była ona pierwszym formalnym rządem na ziemiach polskich w procesie odradzania się Rzeczypospolitej. Dla uczczenia rocznicy tych wydarzeń, 20 października w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie odbędzie się specjalny koncert. Na scenie zabrzmią najsłynniejsze arie i pieśni Stanisława Moniuszki w mistrzowskiej aranżacji Włodka Pawlika, laureata nagrody Grammy” – zapowiedziała Anna Żertka-Bednarek.
Przedstawicielka magistratu zaznaczyła, że „ojciec polskiej opery narodowej obficie czerpał z folkloru”, więc w koncercie Pawlikowi, który wystąpi ze swoim trio, towarzyszył będzie Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej.
Podkreśliła też, że w ponad 70-letniej historii cieszyński zespół nie tylko nie miał okazji wystąpić w repertuarze moniuszkowskim, ale też wyjątkowy jest sam projekt, który łączy folklor, klasykę i jazz.
W programie znajdą się między innymi: "Prząśniczka", "Pieśń wieczorna", "Ten zegar stary", "Gdyby rannym słonkiem", "Szumią jodły na gór szczycie" i "Aria z kurantem”.
Podczas gali tradycyjnie wręczona zostanie Nagroda Miasta Cieszyna za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
Pomysłodawcą i organizatorem koncertu jest Teatr im. Adama Mickiewicza w Cieszynie oraz samorząd Cieszyna.
Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego powstała z inicjatywy Józefa Kiedronia. Był to pierwszy niezależny od państw zaborczych organ polskiej władzy. W jej prezydium znaleźli się katolicki ksiądz Józef Londzin, działacz narodowy i luteranin Jan Michejda oraz socjalista Tadeusz Reger. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ agz/