Ponad 30 wydarzeń rozciągniętych na sześć dni przygotowało na swoje drugie urodziny Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. We wtorek obchody rozpoczęły: zwiedzanie terenów działającej huty w Świętochłowicach, bezpłatne oprowadzanie po muzeum i wycieczka po loftach na pohutniczym terenie.
Muzeum Hutnictwa w Chorzowie przy ul. Metalowców 4a to powstałe pod koniec 2021 r. pierwsze w Polsce muzeum prezentujące na przykładach Huty Kościuszko/Królewska i Batory/Bismarck historię hutnictwa żelaza i stali czasów rewolucji przemysłowej.
W budynku byłej hutniczej elektrowni z 1895 r. od dwóch lat działa nowoczesna placówka, w której prezentowane są wielkie hutnicze maszyny i filmowe wspomnienia byłych pracowników, którzy opowiadają o pracy w hucie oraz o swoim codziennym życiu. Muzeum Hutnictwa w Chorzowie organizuje też liczne imprezy tematyczne.
Najbliższą z nich są „drugie urodziny” muzeum. Z tej okazji przygotowano ponad 30 wydarzeń dla rodzin z dziećmi, ale też pasjonatów hutnictwa oraz szeroko pojętej industrii - rozciągnięte na dni 21-26 listopada.
Jak przekazała Agata Klarczyńska z biura marketingu muzeum, od wtorku do soboty muzeum we współpracy z partnerami oferuje m.in. możliwość odwiedzenia miejsc na co dzień niedostępnych. Swoje drzwi dla zwiedzających otworzą działające zakłady przemysłowe i podmioty historycznie związane z hutnictwem. W Chorzowie będą to: Lofty Kościuszko, kuźnia Minec, ArcelorMittal Poland oddział Huta Królewska oraz zakład Alstom, w Bytomiu: budynek siłowni Koksowni Bytom, w Rudzie Śląskiej – Huta Pokój Profile, a także ArcelorMittal Poland oddział w Świętochłowicach.
„Będzie to niezwykła okazja, aby przekonać się, że górnośląski przemysł tętni życiem. Jednocześnie ze względu na bieżącą działalność produkcyjną terminy wizyt i liczba wejściówek są mocno ograniczone, a ich dostępność maleje z każdą chwilą” – zaznaczyła Klarczyńska.
W sobotę zaplanowano trzy premiery. Będą to: familijny spektakl teatru Lufcik Na Korbkę „Ale ogień! Przetopek i tajemnica Królestwa Żelaza”, komedia w wykonaniu kolektywu Impro Silesia pt. „Hutnicza Saga – spektakl improwizowany na gorąco” oraz najnowsza wystawa czasowa muzeum pt. „Sztuka wobec przemysłu”.
Ta ostatnia, przygotowana dzięki wsparciu ArcelorMittal Poland wystawa, prezentuje wybrane dzieła sztuki z XIX do XX w. podejmujące temat przemysłu. W sobotę dostępne będą też bezpłatne warsztaty dla rodzin z dziećmi, na których wykuć będzie można własne pamiątki czy przygotować torby z hutniczymi elementami.
W ramach urodzinowej imprezy w środę w chorzowskiej księgarni Dopełniacz odbędzie się spotkanie autorskie z autorem książki „Familoki” Kamilem Iwanickim, którą patronatem objęło muzeum. W niedzielę po stałej wystawie „Królestwo Żelaza” rodziny z dziećmi będą oprowadzać animatorzy opowiadający o prezentowanych obiektach w ślonski godce, a po wystawie czasowej „Sztuka wobec przemysłu” - historycy sztuki.
„Od samego początku przyjęliśmy model działania oparty na dużej otwartości na głos społeczności lokalnej. Idziemy konsekwentnie tą drogą i urodzinowa impreza jest szczególną okazją, aby podziękować. W końcu urodziny spędza się z najbliższymi” – zaznaczył cytowany przez Klarczyńską dyrektor placówki Adam Kowalski.
Na wybrane wydarzenia konieczna jest wcześniejsza rezerwacja, prowadzona w godzinach otwarcia Muzeum pod numerem telefonu 32 704 96 31, bilet lub bezpłatna wejściówka - dostępne w systemie bilety.muzeumhutnictwa.pl.
Muzeum Hutnictwa w Chorzowie jest Instytucją Kultury Miasta Chorzów. Jego utworzenie było możliwe dzięki projektowi "Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego Dziedzictwa Górnego Śląska" przeprowadzonemu w partnerstwie z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu – liderem. Chorzowska placówka otrzymała dzięki temu 15 mln zł dotacji z Funduszy Europejskich.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ aszw/