Z okazji 50-lecia Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu w czwartek odsłonięto rzeźbę "Piano-Forte” autorstwa Krzysztofa M. Bednarskiego. Rzeźba stanęła przed główną siedzibą Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Łaziennej.
Rzeźba ma kształt koła o średnicy 3,2 m. Została wykonana z białego marmuru i czarnego granitu. Zestawienie bieli z czernią ma nawiązywać do klawiatury. Rzeźbę wykonał Krzysztof M. Bednarski, który na co dzień mieszka w Rzymie. Podczas uroczystości odsłonięcia rzeźby jej twórca powiedział, że muzyka jest abstrakcyjna, więc uznał, że najlepszą formą dla jej wizualizacji będzie abstrakcja.
Przyznał, że wyzwanie było trudne "bo przełożyć muzykę na język rzeźby wydaje się wręcz niemożliwe, to jest pewne przeciwieństwo. Stąd wybór formy abstrakcyjnej. Na swój sposób muzyka jest też abstrakcją" - powiedział. Wyjaśnił, że celem było stworzenie pomnika, który przywołuje i odnosi się nie tylko do tematu festiwalu, czyli pianistyki jazzowej.
Dyrektor CKiS Dariusz Grodziński powiedział, że "postać Krzysztofa M. Bednarskiego przykuła naszą uwagę serią memoriałowych rzeźb dla Krzysztofa Kieślowskiego, Felliniego, Stańki, Szymborskiej, Pendereckiego. Kiedy zaproponował formę okręgu, to od samego początku nas przejęła. Można interpretować ją na wiele sposobów. Pokazuje koło historii, jaką ten festiwal zataczał i zatacza. W tym rozstawieniu bieli i czerni ja słyszę muzykę. Okrąg jest magicznym portalem, przez który można przejść i zanurzyć się w innym świecie dźwięków jazzowych" – powiedział.
"Wyrażam przekonanie, że to będzie jedna z najbardziej żywych rzeźb w Kaliszu, bo będzie inspirowała oraz intrygowała wszystkich przybywających do Kalisza muzyków, pianistów z Polski i ze świata. Będą się z nią fotografować i wstawiać zdjęcia na media społecznościowe a dzięki temu rozsławiać nasz festiwal" – dodał dyrektor.
Koszt inwestycji wyniósł pół miliona złotych. Pieniądze na ten cel pozyskano w ramach programu "Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2023", prowadzonego przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
Rzeźba stanęła przed główną siedzibą CKiS przy ul. Łaziennej. Teren wokół niej zostanie utwardzony kostką granitową, powstanie też podjazd, aby umożliwić poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami. Na pomniku umieszczono inskrypcję w języku Braille'a, co jest ułatwieniem dla osób niedowidzących i niewidomych.
W czwartek festiwal poprzedzi minirecital w wykonaniu pianisty Macieja Tubisa. Po nim nastąpi premierowe wykonanie dedykowanej festiwalowi unikatowej kompozycji Kacpra Smolińskiego "Rzeźby na septet jazzowy i orkiestrę" z towarzystwem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod batutą Rubena Silvy. Sam kompozytor zagra na harmonijce.
50. Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych potrwa do 26 listopada. Odbędzie się 13 koncertów - 11 na scenie głównej, 2 na scenie klubowej.
W tym roku m.in. zagra Billy Cobham - perkusista Milesa Daviesa, z którym nagrał 7 najważniejszych płyt. Jest wybitnym bębniarzem, który budował historię jazzu. Na festiwalu wystąpi ze swoim zespołem Spectrum. Będzie mu towarzyszył też Gary Husband - gigant fortepianu rozchwytywany przez największe gwiazdy jazzu a także rocka. W Kaliszu na scenie CKiS wystąpi także Kris Davis ze swoim Borderlands Trio. Będą też wielkie postaci z Polski - Adam Bałdych i Leszek Możdżer.
Festiwalowi będzie towarzyszyć premiera i promocja photobooka "Jazz in Calisia". Projekt opracowali graficzka Julia Mirna, prof. UAM dr hab. Piotr Łuszczykiewicz oraz historyk sztuki prof. Maciej Szymanowicz. (PAP)
Autorka: Ewa Bąkowska
bak/ aszw/